18/02/2013 17:12

Çökmeyen bilgisayar icat edildi!..

Çökmeyen bilgisayar icat edildi!..

Hiç çökmeyen bir bilgisayar olur mu? Bu sorunun cevabı artık evet!

Yücel KAHRAMAN

College of London Üniversitesi'nden Profesör Peter Bentley ile Profesör Christos Sakellariou, aynı anda birden çok görevi yerine getirmeye çalışırken çöken geleneksel bilgisayarların ortaya çıkarmakta olduğu problemleri çözmek için çok çalışmışlar. Vardıkları nokta ise, herkese geleneksel bilgisayarlar tarih mi oluyor? sorusunu sorduruyor.
Geliştirdikleri bu bilgisayar, belli bir veri dizisi ile karşılaşıldığında yapılacakları belirten komut çiftleri barındırmakta.


Komut çiftleri sonradan makineye bağlı, rastgele seçilen sistemlere gönderiyor. Her sisteme gereğinden çok komut gönderildiği için birisi bozulursa öbürleri işi devam ettiriyor. Sistemin kendi hafıza ve veri deposu olduğu için bu kısımlardan doğan hatalar sıfıra indirilmiş oluyor. Bu sayede sistem geleneksel bilgisayarların tam aksine "gerçekten" aynı anda birden fazla işi yürütebilir hale geliyor.Şu an çoklu görev yapan bilgisayarlar bunu farklı görevler arası geçiş yaparak gerçekleştirmekteler. Bu geçiş çok hızlı olduğu için, bütün görevler aynı anda yürütülüyormuş gibi görünüyor.
Bu yeni sistemin çalışma şekli geleneksel bilgisayarlardan çok daha fazla insan beynini andırıyor, bu sistem sayesinde çökme riskinin kabul edilemeyeceği kritik görevlerde, mesela; insansız uzay uçuşlarında veya askeri robotik alanlarda kullanılabileceği düşünülmekte.
Yazıya yapılan yorumlar


Sen de yorum yap... (0)

Facebook Yorumları


Kullanıcı Girişi