15/02/2013 18:50

Dokunmatik cihazlara, fiziksel klavye!..

Dokunmatik cihazlara, fiziksel klavye!..

Kerim Kahraman

Akıllı telefonlar ve tabletler çoğaldıkça, onları Bilgisayar gibi kullanma istekler de artıyor. Şu an Bilgisayar'ların  yerini almaktan uzak görünseler de, bu firmaların yeni fikirler araştırmasına engel değil.

Kaliforniya merkezli Tactus Technology, bir tablet içinde sadece tuşlara ihtiyaç duydugunuzda beliren fiziksel tuşlar yapmayı başardı. Bunu "Mikroakışkanlar" ile başaran firma, siz yazmayı bıraktıgınızda tuşlar tamamen kaybolabiliyor. Tactus'un tuşları, ekran içindeki kanallar sayesinde çalışıyor. Bu kanallar, zararsız bir sıvıyla dolu ve bu sıvının basınç'ı yükseltilerek tuşun oluşması sağlanıyor.

Şu anda prototip olarak üretlen bir tablette tuşların gerçekten de işe yaradığını görebiliyoruz. Ancak bu teknoloji, şimdilik seri üretime hazır değil ve şirketin çözmek zorunda oldugu önemli sorunlar var (tuşlardan sürekli çıkan ses gibi). Bunun dışında tuşlara sinirlenip  sert basarsanız eger patlatma ihtimaliniz var ve bununda ortadan kaldırılması gerekiyor.

Teknolojinin kullanılabilir olması halinde  özellikle telefonlarına  bakmadan mesaj yazabilenlerin  ve görme engellilerin çok işine yarayacağını düşünüyoruz. Tactus, yeni teknolojinin 2013'ün sonlarında veya 2014'ün başlarında seri üretime geçmesini umuyor.
Yazıya yapılan yorumlar


Sen de yorum yap... (0)

Facebook Yorumları

İlgili EtiketlerKullanıcı Girişi