14/02/2013 19:39

Sosyal ağlar sayesinde herşeyimizi biliyorlar!..

Sosyal ağlar sayesinde herşeyimizi biliyorlar!..

Yücel KAHRAMAN

 

Bir çok güvenlik firması gizlice insanların hareketlerini izleme ve sosyal ağ sitelerinden veri madenciliği yaparak, gelecekteki davranışlarını tahmin yeteneğine sahip olabilicekleri yazılımlar geliştirmiştir.Guardian tarafından elde edilen bir video Raytheon, dünyanın beşinci en büyük savunma yüklenicisi tarafından oluşturulan bir "aşırı-ölçek analizi" sistemi, Facebook, Twitter ve benzeri web sitelerinden gelen kişiler hakkında büyük miktarda bilgi toplayabiliceklerini ortaya koymaktadır.Istemcilere - Riot veya Hızlı Bilgi Paylaşımı Teknolojisi adında - Raytheon bu yazılım satılmaz diye açıkladı.


Ama Massachusetts merkezli siber teknoloji şirketi "varlıkları trilyonlarca kez" analiz edebilen bir milli güvenlik sistemi oluşturmak için, 2010 yılında, ortak araştırma ve geliştirme çalışmalarının bir parçası olarak ABD hükümeti ve sanayisi ile paylaştı ve kabul ettirdi.Gözetim için popüler web siteleri koşum Riot gücü sivil özgürlükler ve online gizlilik endişeleri isteyen aynı zamanda, istihbarat ve ulusal güvenlik kuruluşlarının ilgisini çekmek ve tartışmalı tekniklere farklı bir bakış açısı sunmaktadır.Gelişmiş teknoloji Arap Baharı devrimleri izlemeye yardımcı olmak ve sosyal ağları "casuslar için Google" dönüşüm izleme ve kontrol aracı olarak gösterilmiştir.


Bir düğmeye birkaç kere tıklayarak onların arkadaşları kim, bir harita üzerinde ziyaret ettikleri yerleri - Yada Riot kullanarak bir kişinin yaşamının bütün bir anını elde etmek mümkündür.Guardian tarafından elde edilen görüntü, bu Raytheon adlı "sorumlu araştırmacı" sosyal ağlar üzerinde fotoğrafları kullanıcıları sonra bazen enlem ve boylam bilgilerini içeren bilgileri elde etmektedir. Brian Urch tarafından açıklandı - ". Exif üstbilgisi verileri" otomatik olarak akıllı telefonların içine gömülü.


Riot bireylerin sosyal ağlara gönderdiği fotoğrafları, ve aynı zamanda fotoğrafların çekildiği yerleri hangi konumda olduklarını gösteren bilgilerini ortaya çıkarır.Videoyu izlemek için tıklayınız.
Yazıya yapılan yorumlar


Sen de yorum yap... (0)

Facebook Yorumları

İlgili EtiketlerKullanıcı Girişi