14/02/2013 19:25

Opera'da köklü değişiklik!

Opera'da köklü değişiklik!

Kerim Kahraman

Opera, web tarayıcısında kullandığı ve kendi geliştirdiği Presto motorunu bırakıp WebKit ve Chromium motoruna gececegini açıkladı. WebKit, şu an Google Chrome ve Apple Safari web tarayıcıları içinde de kullanılmakta.


Opera yaptığı açıklamada Android için geliştirdiği Opera'nın WebKit sürümünü Mobil Dünya Kongresi'nde görücüye çıkıcağını da duyurdu. Opera Software CTO'su Hakon Wium Lie, WebKit motorunun hazırlanmış en iyi motor oldugunu, onun gelişmesine katkıda bulunup daha da iyi olmasını saglamak istediklerini söyledi. "Opera WebKit ve Chromium projelerine katkıda bulanacak" diyen Lie, şirketin "çok sütunlu düzeni geliştirmek için" ilk yardımında bulunduğunun da açıkladı.


WebKit ile birlkte bir çok araştırma ve geliştirme projesinde deneyler yapıldıgını söyleyen Opera (ICE bunlardan bir tanesi), öncelikle Android'e ve Opera Web Pass'a için çalışacaklarını duyurdu. Opera'ya göre web tarayıcıları, şu an PC'ler, telefonlar, tabletler ve TV'lerde ayda 300 milyon kullanıcıya ulaşmış durumda.
Yazıya yapılan yorumlar


Sen de yorum yap... (0)

Facebook Yorumları

İlgili Etiketler

» Opera » Presto » WebKit » Apple » Safari » Android » PC » telefon » tablet » TV » Chromium » Mobil » Dünya


Kullanıcı Girişi