12/02/2013 19:32

İnternet bu kablolar ile yaşıyor...

İnternet bu kablolar ile yaşıyor...

Yücel KAHRAMAN

Dünyanın hangi bölgesinde olursanız olun, internet sayesinde kürenin bir ucundan diğer ucundaki kişilerle bağlantıya geçmek inanılmaz derecede kolaylaştı.


Seneler içerisinde inanılmaz bir gelişim gösteren internet teknolojisi, farklı kıtalarda yaşamakta olan, farklı platformlar kullanmakta olan milyarlarca insanı bir araya getiriyor. Hayatımıza ilk girdiği günden bu yana çok fazla gelişme gösteren internet teknolojisi dünyanın birçok yerinde artık günlük yaşamın ayrılmaz bir parçası haline gelmiş bulunuyor.

TeleGeography web sitesinin yayınlamış olduğu ve güncellenmiş "Submarine Cable Map for 2013" (2013 Denizaltı Kablo Haritası) isimli harita, bizim internet ismini verdiğimiz bu ağı oluşturan ve geçtiğimiz 15 sene içerisinde yerleştirilmiş olan sayısız kabloları göstermekte.


Tamamen etkileşimli haritanın, bilgi yükü sebebiyle biraz yavaş çalıştığını belirtelim. Eğer, internet ağının en gerçek görsel açıklaması olan ve hayatın doğal bir parçası kabul ettiğimiz internet'in aslında ne kadar da kırılgan olduğunu hatırladan bu haritayı alıp odanızın bir duvarına asmak istiyorsanız 250 dolar ödemeniz gerekiyor...
Yazıya yapılan yorumlar


Sen de yorum yap... (0)

Facebook Yorumları

İlgili EtiketlerKullanıcı Girişi