11/02/2013 01:50

Yandex büyük bir zafere imza attı!..

Yandex büyük bir zafere imza attı!..

Yücel KAHRAMAN

Aralık 2012'ye ait olan arama motoru istatistiklerine göre Bing Rus arama motoru olan Yandex'in gerisinde kaldığını ortaya çıktı.Araştırmayı yapan şirket; ComScore qSearch'e göre Yandex, 4.84 milyar arama sorgusunu işlerken Bing ise 4.48 milyar sorguyu arama sonuçlarına düşürmüş durumda. ComScore qSearch'e göre Yandex, Kasım ve Aralık 2012'de her ay Microsoft'un arama motorundan daha fazla ziyaretçi almayı başarmış durumda.

Google, 114.7 milyar'lık bir arama ile %65.2'lik pazar payıyla birinci durumundayken, %8.2'lik pazar payı ile Çin arama motoru Baidu 14.5 milyar arama ile ikinci konumunda. 8.6 milyar arama ve %4.9 pazar payı ile Yahoo, arama motorlarında üçüncü sırada yer almakta. Dördüncü sırada ise Rus arama motoru Yandex bulunuyor, Yandex'in pazar payı ise %2.8, Yandex'in hemen arkasından da beşinci sırada %2.5 pazar payı ile Bing geliyor.

Yandex, çok ünlü bir arama motoru olmasa bile verdiği Türkçe hizmetler ile ülkemizde çok iyi tanınmakta ve Rusya'nın bütün aramalarının %60'ı için hizmet vermekte. Yandex'in Bing'i yenerken Bing gibi çok farklı hizmetler sağlamadığını, bunu yalnızca bir arama motoru olarak başardığını hatırlatmakta da fayda var.
Yazıya yapılan yorumlar


Sen de yorum yap... (0)

Facebook Yorumları

İlgili EtiketlerKullanıcı Girişi