29-08-2014 08:27

Google Ne Kadar Güvenilir

Google Ne Kadar Güvenilir

İnternette her işlemimizi ve araştırmalarımızı google üzerinden yapıyoruz. Çıkan bilgiler ne kadar

Pinyata

Google Ne Kadar Güvenilir ?

90 yılların sonlarına doğru arama motoru kelimesinin insanlar tarafından bilinmediği zamanlarda hatta dünyada internet kavramının tam bilinmediği zamanlarda ortaya çıkan şimdi ise dünya internetine yön verecek seviyeye geldi ve hayatımızın parçası olup bir ülke sözlüğüne kelime olarak bile girmiştir.

Google Nasıl bu kadar gelişti yada nasıl bu kadar hakim oluyor konusuna Mysubh.com editörlerinden Burcu Atik değinmişti. Benim değineceğim konu ise Google platformunun ne kadar güvenli olduğu konusu.

Hayatımıza bu kadar kolaylaştıran Google acaba bize güvenli bilgiler mi sunuyor ?

Bizi kendine bu kadar bağlayan bir platform için sorduğumuz bu soruya keşke güvenilir diye cevap verebilseydik. Mysubh.com tarafından kısmi yapılan analizler sonucunda Google bazı kelimelerde bulunan web sitelerinin ne yazık ki %45'lik kısmı sahte ve çevrilmiş kopya bilgiler içermektedir.

Peki Bu nasıl oluyor?

Ülkemizde ne yazık ki google 'da arama sonuçlarında ilk sırada çıkan sitelerin güvenilir siteler olduğunu düşünerek o siteler üzerinden bilgi arayışına giriyorlar. Fakat son zamanlarda uzman webmasterlar tarafından yapılan çalışmalar sonunda istedikleri anahtar kelimeleri Google 'da ilk sıralara alabilmekteler.

Hatta sanal soyguncular bu yöntemle bir çok kişiyi zarara uğrattığının haberlerini duymuştuk.

Şunu unutmamız gerekir. Google 'da yaptığınız aramalar sonucunda ilk sırada çıkan siteler her zaman size doğru bilgi verecek diye bir garanti yoktur.

Örnek olarak özellikle sağlık kelimelerinde arama yaptığınızda sitelerdeki bilgilerin genellikle aynı olduğunu göreceksiniz. Bu bilgilerin hepsini doğru sanacağınız için sizde o bilgiye güvenmiş olacaksınız. Fakat normal internet kullanıcıların bilmediği bir durum var. Bu tür siteler genelde birbirlerinin yazıları üzerinde oynamalar yaparak kendi sitelerinde yayımlamaktadır.

İlk sitede A konusu geçiyorsa. Bu konu diğer sitelerde Ax, Ac, Az, Ay olacaktır. Yani ana konu değişmeden sürekli birşeyler katarak yeni yazılar yazılmaktadır. Yada ingilizce sitelerden buldukları kaynakları hiç araştırmadan türkçeye çevirerek yayımlamaktalar. İş bu noktada google 'ın çok güvenilir olmadığı konusu ortaya çıkıyor. Çünkü siteleri kontrol edecek bir mekanizma bulunmamaktadır. Google bu tür siteleri engellemek ve Google ilk sıraya kaliteli siteleri getirmek için sürekli olarak çalışma algoritması yenilemeye çalışıyor. Ama aynı şekilde webmasterlarda kendilerini geliştirmeye çalışıyorlar.

Hatta mysubh.com sitesi editörleri tarafından yazılan bu yazı bile değiştirilerek başka sitelerde yayımlanacaktır.

Bu yazı Mysubh.com editörlerinden Ender Altan tarafından düzenlenmiştir. Kaynak gösterilmeden yayımlanmaması rica olur.

Yazan: Ender Altan | Mysubh.com Editörü

Kaynak: Mysubh.com
Yazıya yapılan yorumlar


Sen de yorum yap... (0)

Facebook Yorumları


Kullanıcı Girişi