25-08-2014 12:49

Telefonlarınızdaki Resimleri Başkaları Çalabilir

Telefonlarınızdaki Resimleri Başkaları Çalabilir

Telefonlarınız da yada fotoğraf makinesinde bulunan resimlerin çalınabileceğini düşnüdünüz mü

Pinyata

Telefonlarınızdaki Resimleri Başkaları Alabilir

Telefonların hayatımıza girmesi ile artık her anımızı fotoğraf çekerek ölümsüzleştirmeye çalışıyoruz. Bazende özel fotoğralar çekiyoruz. Bazen şirketimizin için önemli resimler çekiyoruz. Peki bu resimlerin başkaları tarafından ulaşabileceği ihtimalini hiç düşündünüz mü

Başkaları resimlerimize nasıl ulaşabilir.  
Bazen haberlerde ünlülerin özel resimlerinin çalındığını ve şantaja uğradıkları yönünde bir çok habere şahit olmuşuzdur. Aslında bu işlemin olması sadece bir hackerın bizi hedef alması sonucu olacak diye bir durum yok. Tamamen bizim hatamız sonucu başkaları bizim resimlerimize ulaşabilir.

Telefonunuzu tamire getirdiğiniz zaman yada telefonunuzu satıp yeni bir telefon alacağınız zaman ilk işiniz hemen resimleri silmek oluyordur. Peki bu silme işlemlerin aslında telefonun hafızandan sadece görünüm olarak silindiğini biliyor muydunuz.

Yani siz resimleri sildiniz ve teknik servise verdiniz. Teknik serviste çalışan uyanık personel sizin telefon hafıza kartınızı Recovery programları ile sildiğiniz resim ve bilgileri %80 oranında geri getirebilmektedir. Bu recovery programları genelde iyi niyetli kullanılmak üzere yapılmıştır. İstemeden sildiğiniz dosyaları bu program ile geri getirebilirsiniz.

Peki bu duruma düşmemek için ne yapmak gerekir.

Mutlaka özel resimlerinizi telefon hafızası kullanmadan direk SD kart kullanarak kayıt yapınız. Ve kartlarınızı hiçbir şekilde teknik servise göndermeyiniz. Kartlarınızda bulunan bilgileri silmek için ilk önce biçimlendirme yapmak ve daha sonra bir format atmak gerekir. Hatta hafıza kartınızı temizledikten sonra boş kartınıza bile 2-3 defa format atmanız gerekir. Çünkü her bir format o programların geri getirme yeteneklerini kısıtlamaktadır.

Bu işlem sadece telefonlar için geçerli değildir. Servise göndereceğiniz bilgisayarınız yada fotoğraf makinenizde olabilir. Hafızası olan herşeyi Recovery programları ile geri getirebildiğini unutmayınız.

İngiltere'de 2012 yılında en iyi buluş olarak Hard Disk parçalama cihazının seçildiğini unutmayınız. Adamlar sadece hard disk parçalamak için cihaz yapıyorsa bu tür işlemleri ne derecelerde olduğunu düşünmek gerekir.

Türkiye'de bu olayların çok yaşandığını sanmıyorum. Yada gündeme gelmediği için duymuyoruz. Ama bir hafıza kartının içinde bulunan bilgiler ne derece özelse o derece onu korumamız gerekir.

Bu yazı Dijital Sistemler Güvenlik Uzmanı Yasin Özçelik tarafından mysubh.com teknoloji blogu için derlenmiştir.

Yazan: Yasin Özçelik / Dijital Sistemler Güvenlik Uzmanı

Kaynak: Mysubh.com

Teknoloji Haberleri | Teknoloji Portalı
Yazıya yapılan yorumlar


Sen de yorum yap... (0)

Facebook Yorumları


Kullanıcı Girişi