18/03/2012 11:56

Siber dolandırıcılık hat safhada seyrediyor...

Siber dolandırıcılık hat safhada seyrediyor...

Yücel KAHRAMAN

Siber dolandırıcılık hat safhada seyrediyor, bu dolandırıcılık oyunlarına maruz kalmamak için bilinçli olmamız ve güvenli yazılımlar kullanmamız gerekiyor...


PC Tools işbirliğiyle bağımsız araştırma enstitüsü Ponemon tarafından bir araştırma gerçekleştirildi, bu araştırma sonucunda, internet kullanıcılarının bilgi paylaşım alışkanlıklarını yeniden gözden geçirmesi gerektiği ortaya koyuluyor.

 

5.000'e yakın deneğin katılımıyla gerçekleştirilen araştırma sonuçlarına göre, internet kullanıcılarının % 48'i ödül ve/veya zenginlik vaat eden mesajlara inanarak cep telefonu numaralarını paylaşmaktan çekinmediğini ortaya koyuyor.

Kolay yoldan zengin olma fırsatı başlığı altında bir mesajla karşılaştığında kredi kartı bilgilerini paylaşmaktan çekinmeyenler ise yaklaşık olarak % 45'i aşıyor.

 

Ücretsiz Anti Virüs yazılımı veya film/dizi izleme olanağı sunulan bir dolandırıcılık bağlantısı için kişisel bilgilerini paylaşmaktan çekinmeyenler ise % 40 ile % 46 arasında değişiyor.

PC Tools Güvenlik Uzmanı Richard Clooke, bu araştırmanın sonuçlarını Türk kullanıcıları tarafından da dikkate alınması gerektiğini öne sürüyor: "Türkiye İstatistik Kurumu'nun verilerine göre Türkiye'de internet üzerinden alışveriş yapan kişilerin sayısı, 2011 yılında 2010 yılına oranla % 24 artmış durum da. Bu yükselişin devam edeceğini düşünecek olursak, online alışveriş Türkiye'de günlük hayatın bir parçası haline gelecektir ve Türkiye'deki internet kullanıcılardan faydalanmaya çalışan dolandırıcıların ve tuzakların sayısı da buna oranla artacaktır. Araştırma sonuçlarından anlaşıldığı kadarıyla pek çok kişinin dolandırıcılığa maruz kalmayacanı düşüncesiyle çok çeşitli dolanıdırıcılık senaryolarına aldanma eğiliminde olduğunu ortaya koyuyor. Dolandırıcılıkların azalması için kullanıcıların çok daha bilinçli olması gerektiğini ve güvenli yazılım kullanım oranlarının artması gerekiyor."
Yazıya yapılan yorumlar


Sen de yorum yap... (0)

Facebook Yorumları


Kullanıcı Girişi