06/02/2013 23:49

İki dev şirketten bomba gibi haber!

İki dev şirketten bomba gibi haber!

Kerim KahramanDev bilgisayar üreticisinde alınan kararlar ortalıgı birbirine katıcak gibi. Üstelik  Microsoft da bu işin içinde!Bilgisayar üreticisi Dell, özel bir şirket haline gelebilmek için Microsoft ile anlaştıgını duyurdu.Yapılan anlaşmaya göre Dell, Microsoft'tan  2 milyar dolar kredi alacak. Bu sayede Michael Dell, şirketin tüm hisselerini toplayarak, Dell'in tek başına sahibi olacak. Yani  Dell, artık halka açık olmayacak, özel bir şirket olucak.


 
Dell'in özel şirket olması demek, 4 aylık gelir raporlarıyla uğraşmadan ve hissedarların baskısı olmadan uzun vadeli planlara odaklanabileceği anlamına geliyor. Özel şirket olmak, Dell'e 24 milyar dolar gibi buyuk bir rakama mal olacak. Üstelik Dell yönetim kurulu, Pazartesi akşamı anlaşmayı kabul etti.


 
Peki bundan sonra neler olacak? Microsoft, sanıldığının aksine Dell'in ortağı ya da hissedarı olmayacak. Beklentiler, Nokia ile yapılan ortak işbirliginin bir benzerini, Dell ile de yapmak istiyor.


 
Microsoft, yaptığı duyuruda Dell'in özel hale gelebilmesi için şirkete 2 milyar dolar kredi verdiğini doğruladı ve  şöyle devam etti: "Microsoft, tüm bilgisayar ekosisteminin uzun vadeli başarısına bağlıdır ve bu ekosistemin geleceği için büyük yatırımlar yapmak zorundadır."
Yazıya yapılan yorumlar


Sen de yorum yap... (0)

Facebook Yorumları

İlgili EtiketlerKullanıcı Girişi