05/02/2013 00:32

Linux bu Samsung laptopları tuğlaya çeviriyor!

Linux bu Samsung laptopları tuğlaya çeviriyor!

Kerim Kahraman

Yeni Samsung laptop'lardaki kernel sürücüsündeki bir sorundan, cihazlara Linux yüklemeye çalıştığınızda tuğlaya dönmesine neden olabilir.

Sorunun 530U3C, NP700Z7C, NP700Z5C, ve 300E5C model Samsung PC'lerde, Linux'u UEFI yoluyla önyükleme yaptıgınızda meydana geldiği söyleniyor. Kullanıcılardan Ubuntu Linux forumlarına gelen şikayetler içersinde bir kullanıcı, iki laptop'unu bu sebepten feda ettiğini söylüyor.

Ağustos ayında herhangi bir günlük dosyası sağlayamadığını belirten kullanıcı, "eğer cesaretiniz varsa BIOS'tan UEFI önyüklemeyi seçin ve LiveUSB'den önyükleme yapmaya çalışın" diyor. Kullanıcıya göre laptop, siyah bir ekranda takılıyor. Laptop'u resetleyip açtığınızda ise hiç açılmıyor, sadece siyah bir ekran çıkıyor.

Lenovo IdeaPad n585'te de benzer bir sorunla karşılaştıgını söyleyen bir kullanıcı var, ancak bu rapor henüz onaylanmış degil.

Sorunun Windows 8'deki çok tartışılan Güvenli Önyükleme işleviyle ilgili olmadığı söyleniyor. Canonical'ın Samsung ile hatayı görüşmek için iletişime geçtiğini belirten Ubuntu geliştiricisi Steve Langasek, sorunu ortadan kaldırack BIOS güncellemesinin hangi zaman diliminde geleceği henüz belli olmadığı belirtiliyor.

Langasek, kullanıcıları için soruna engel olan en son günlük imajları kullanmalarını tavsiye ediyor. Bu arada Linux'un mucidi Linus Torvalds, ana Linux geliştirme ağacında yaptığı değişiklikle soruna kısmen de olsa bir çözüm sunmuş oldu. Torvalds'ın çözümüyle ilgili detayları bu adreste bulabilrsiniz.
Yazıya yapılan yorumlar


Sen de yorum yap... (0)

Facebook Yorumları

İlgili EtiketlerKullanıcı Girişi