13/03/2012 16:25

Web geçmişim hakkında kısa bir bilgi

Web geçmişim hakkında kısa bir bilgi

Yücel KAHRAMAN

Merhaba Arkadaşlar,

 

Web geçmişim hakkında biraz bilgi vermek istedim, 15-16 yaşlarıma kadar bilgisayar'ın bir tuşuna bile basmış değilim, bilgisayar ile ilk tanıştığım zamanlarda genel de oyunlar oynardım ve bu yüzden bilgisayar bende bir hastalık halini almaya başladı.

 

Zamanla öğrendikçe ve kendimi geliştirdikçe internet ortamına alışmaya başladım ve bir site açmaya karar verdim ama sandığım kadar kolay olmadığını anladım ve biraz hırs yaptım, önce internet üzerinden hazır bloglar hazır forumlar açarak onlarla uğraşmaya başladım, zamanla bu hazır sistemler bana yetersiz gelmeye başladılar ve bir isim(domain) alarak diğer stabil siteler gibi bir site açmaya karar verdim. ilk forumumu kurmam yaklaşık bir ay sürdü :) ve ilk kurduğum forum vBulletin idi, daha sonraları Simple Machines(SMF), MyBB, phpBB ve benzeri hazır forum yazılımlarını kullandım, belki 10 larca domain alıp 100 lerce site açtım.

 

Bir gün bir SMF forumuna üye oldum, bu site turksmf idi ve bu sitede bazı paylaşımlarda bulundum çok az üyesi vardı, site sahibi bilgim olduğu için beni bu siteye yönetici yaptı ve birkaç ay bu site de smf forum kuramayan kişilere yardım ettim, bu arada yazılım ortamına da girmeye başladım o zamanlar 19 yaşındaydım. turksmf de Türk yazılımına destek çıkılması adına phpKF Forum yazılımı için özel bir bölüm açıldı ve ben bu sayede phpKF - php Kolay Forum ve Adem YILMAZ Beyle tanışmış oldum.Aradan çok fazla zaman geçmeden turksmf satıldı ve bende bu sayede phpKF ile ilgileneye başladım o zamanlar PHP, HTML, CSS, MySQL ve JavaScript bilgim çok azdı. Adem YILMAZ Beyle tanıştıktan sonra kendisine bir Portal yazmak istediğimi ve bana bunun için müsade etmesini istedim o da bu durumu hoş karşıladı ve kabul etti. Aynı zamanda üzerimde hakkı çoktur bana çok desteği olmuştur.

 

phpKF-Portal, yazılımına başlamam ile tamamen yazılım ortamına girmiş oldum phpKF-Portal yazılımının ilk Sürümü olan 0.68 versiyonunu çıkarmam yaklaşık 1 ay sürdü, ilk sürüm çıktığı zamanlarda tek dosyadan ibaretti ve oldukça beğeni almıştı (r10) sitesinde ilgili konu mevcuttur, zamanla birkaç sürüm çıkardım ama her nedense Türklerin Türk yazılımlarına olan desteği ve ilgisi Yabancı yazılımlara olan ilgisi/desteği kadar değil !


NetGenel.Net bazı yazılımlarımı sattığım bir kurumsal sitemdir.


  • Haber Yazılımı v1 - İnternet Gazete Haber sitesi yazılımıdır.
  • PHP Tema Motoru - PHP ve HTML kodlarını birbirinden ayıran yazılımdır.
  • NTG-Güvenlik - PHP güvenlik kodu doğrulama sistemi
  • MySubh.Com - Kişisel yazılımım ve açık kaynak değildir.


Şuanki ilgi alanım tamamen özgün bir site yazılımı olan MySubh.Com 'u geliştirmek ve kullanmaktır. Bu yazılım jquery - Ajax , PHP, MySQL, CSS ve HTML desteği ile geliştirilmiştir, ve geliştirilmeye devam edilmektedir.


Yücel KAHRAMAN - ByLegenS 
Yazıya yapılan yorumlar

Bu yorum " Muhammet " tarafından " 14.03.2012 14:12 " tarihinde yazılmış...
"" Türklerin Türk yazılımlarına olan desteği ve ilgisi Yabancı yazılımlara olan ilgisi/desteği kadar değil !""

Kesinlikle. Sen şuan yaptığın herhangi bir scripti paylaşıma sunsan, mesela bu mysubh scriptini, eminim ki indirenler bunu alıp ben yaptım diye yeni internet alemine katılanlara satacaktır. Telif haklarını vs çiğneyecek, ismini siteden kaldıracaktır.

Sen de yorum yap... (11)

Facebook Yorumları

İlgili Etiketler

» Yücel » Kahraman » Bylegens » Phpkf » Netgenel » Adem » Smf » Vbulletin » Mybb » Phpbb


Kullanıcı Girişi