23/12/2012 23:23

8 katına kadar uzayabilen kablo...

8 katına kadar uzayabilen kablo...

Yücel KAHRAMAN

Esnek kablolar...Kuzey Karolina Eyaleti Üniversitesi'nin geliştirmiş olduğu "esnek kablo", kulaklık, şarj cihazı ve benzeri kablolu cihazlarımızın alıştığımız şeklini değiştirebilir.
Peki ama lastik gibi uzayabilen esnek kablo'nun iletkenliği nasıl oluyorda bozulmuyor? Kendi normal uzunluğunun tam 8 katına kadar esneyip uzayabilen kablonun çalışma mantığı şu şekilde: Elastik polimerden geliştirilmiş oldukça ince olan bir tüp, galyum ve indiyum alaşımından oluşturulan bir likit metal ile dolduruluyor. Önceki araştırmaların tam tersi, elastik polimer ve likit metal alaşımları ayrı tutulmakta ve bu sayede metaller elastikliğini kaybetmeden elektrik iletimini sağlayabiliyor.
Kimya ile biyomoleküler mühendislik Asistan Profesörü olan Dr. Michael Dickey, metalin miktarını arttırdıkları zaman iletkenliğinde arttığını, ancak bunun durumun kablonun esnekliğini azalttığını söylüyor ve sçzlerine ekliyor: "Bizim yaklaşımımız maddeleri ayrı tutmak üzerine kurulu. Dolayısıyla esnekliği kaybetmeden en fazla iletkenliğe sahip oluyorsunuz. Kısaca bizim kablolarımız birçok iletken kablodan daha esnek, en azından literatürdeki en esnek kablolar."
Konu ile ilgili araştırmacıların üzerinde çalışmaları gereken en önemli konu ise kablo kesildiği taktirde akıntıyı engelleyecek bir yöntem bulmaları.

 

 

 

Elastik kabloyu videomuzda daha yakından inceleyebilirsiniz: http://mysubh.com/video/44/8-katina-kadar-uzayabilen-kablo.html
Yazıya yapılan yorumlar


Sen de yorum yap... (0)

Facebook Yorumları

İlgili EtiketlerKullanıcı Girişi