02/12/2012 02:04

Bu şişe kendi kendine su doluyor...

Bu şişe kendi kendine su doluyor...

Yücel KAHRAMAN

Dünya'nın atmosferinde, yani havada Trilyonlarca litre suyun yüzdüğünden haberiniz varmıydı? Bilim insanları susuzluğa karşı bu yolu kullanmaya karar vermişler.
İklim değişikliğinin dünya da susuzluğa neden olması riski var, bu durum da temiz su kaynaklarına ulaşmak çok ama çok zor olacaktır. Şu an içme suyu olarak kullanmakta olduğumuz nehir ve kaynak sularının kuruması durumunda bölgesel olarak sık sık susuzluk baş gösterecektir, böyle bir ihtimalin gerçekleşmesi elbette mümkün bu yüzden geleceğe hazırlanmaya çalışan bilim insanları, çözüm yolu olarak, dünyadaki en büyük temiz su kaynağından yararlanmak istiyor, yani Hava'dan.
ABD'de, kullanılan çöl havasında ki oldukça düşük oranda olan nemi temiz suya dönüştüren bazı rüzgar milleri mevcut, ancak bu teknoloji yüksek maliyetli ve düşük etkinliği sebebiyle pratik bir çözüm olmaktan çok uzak kalıyor ama NBD Nano adlı şirket şimdi susuzluğa önlem için yepyeni, oldukça kullanışlı ve düşük maliyetli bir teknoloji geliştirdi. Kişisel olarak herkesin kullanabileceği bu teknoloji, sadece bir şişe, hava da bulunan suyu emerek kendini suyla doldurabiliyor ve içime hazır su haline getirebiliyor.
ResimNBD Nano isimli firma, bu teknolojiyi bir çöl böceğinden ilham alarak geliştirmiş. Hiç su bulunmayan çöllerde, bu böcek, hergün bir kum tepesinin üzerine çıkıp rüzgara karşı duruyor ve soluduğu havanın içinde bulunan suyu ayrıştırarak hergün kendi ağırlığının yüzde 15'i kadar su içebiliyor.
NBD Nano şirketi aynı tekniği, nanoteknoloji ile cam şişelere adapte etmiş, şişenin üzerinde bulunan ayrıştırıcı molekküler yardımıyla, bir fanın veya rüzgarın önüne bırakılan şişenin üzerinden geçen havanın içinde bulunan nemi absorbe edip suya dönüştürmesini sağlayabiliyor. 
Böyle olağanüstü bir teknoloji sayesinde, özellikle rüzgarlı bölgelerde veya nem oranı yüksek olan deniz kenarı bölgelerinde, dev su depoları üretmek mümkün olacaktır. Bu teknoloji sayesinde Dağcılar, sporcular, askerler için de özel su mataraları geliştirilebilir.
İlgili teknolojinin daha da geliştirilmesi durumunda, su kıtlığı yaşanan bölgelerde, temiz suya ulaşmak daha kolay ve ucuz olacaktır.
Yazıya yapılan yorumlar


Sen de yorum yap... (0)

Facebook Yorumları

İlgili EtiketlerKullanıcı Girişi