25-02-2014 06:05

Samsung Gear 2 ile Gear 2 Neo duyuruldu!

Samsung, Galaxy S5 öncesinde, ilk MWC 2014 bombalarını duyurdu; Galaxy'den vazgeçti, Tizen'i seçti!

Yücel KAHRAMAN

Samsung'un akıllı saati Galaxy Gear'in piyasaya çıkmasının üzerinden henüz sadece birkaç ay geçti ancak firma şimdi akıllı saatinin ikinci jenerasyonunu tanıttı.

 

MWC 2014'te basının karşısına çıkan yeni akıllı saatlerin ismindeki Galaxy ekinin kalkması göze çarpan ilk değişikliklerden oldu. Artık ismi sadeleşen Gear 2 ve Gear 2 Neo saatlerinin Android yerine Tizen işletim sistemini kullanmaları ise en sansasyonel özellikleri.

 

Gear 2 Neo modeli 2 MP kamera ile geliyor. Daha büyük ebatlara sahip olan Neo'nun Samsung akıllı saatlerinin ana modeli olacağı anlaşılıyor.Boyutları daha büyük olsa da ağırlık olarak Gear 2'den hafif görünüyor. İki modelin karşılaştırması şöyle:  

Gear 2: 36.9 x 58.4x 10.0 mm, 68g,

Gear 2 Neo : 37.9 x 58.8 x 10.0mm, 55g

Saatlerin Tizen ile çalışması onların pil ömürlerinde çok büyük bir fark yaratmışa benziyor. Önceki model Galaxy Gear, Android ile 25 saat çalışabilirken, yeni modellerin Tizen OS ile 2-3 günlük çalışma süresi olduğu göze çarpıyor.

 

Yeni Gear 2 akıllı saatlerin ekranında Super AMOLED opsiyonu dikkat çekiyor. 1.63 inç'lik ekranın çözünürlüğü ise 320x320 piksel. Bu da aslında ilk nesil akıllı telefonların çözünürlüğüne yakın bir değer. Ekranın altında ise Samsung'un alamet-i farikası olan köşeli Ana ekran tuşu bulunuyor. Böylece uygulamalardan ana ekrana dönüş son derece kolay gerçekleşiyor.

 

Gear 2 ve Neo'nun bir diğer önemli özelliği ise kalp ritmini ölçebilmeleri. Bu sayede spor yaparken son derece kullanışlı veriler oluşturabilen telefonun olası kalp krizlerini önlemede veya erken teşhisinde önemli bir rol oynayacağını söylemek yanlış olmaz. Kalp ritmi ölçümünün aynı zamanda Apple'ın beklenen akıllı saati iWatch'e karşı da rekabeti arttıracak bir hamle olduğu düşünülüyor.
Yazıya yapılan yorumlar


Sen de yorum yap... (0)

Facebook Yorumları


Kullanıcı Girişi