20-02-2014 18:02

Süpürge Samsung'u davalık etti!

Süpürge Samsung'u davalık etti!

Apple ile yaşadığı davalarından zaten bıkan Samsung, bu sefer beklemediği yerden darbe aldı...

Yücel KAHRAMAN

Samsung'un sürekli dev teknoloji firmalarının açtığı patent davalarına hedef olduğunu biliyoruz. Google, Ericcson ve Cisco tarafından açılan üç patent davası henüz sonuçlanan Samsung ayrıca ezeli rakibi Apple'ın açtığı davalarda milyar dolarlık tazminatlar ödemeye mahkum olmuştu.

 

Ancak hiç beklemediği bir dava da elektrikli süpürgeleri için geldi. İngiliz elektrikli süpürge üreticisi Dyson'un, "bizim süpürgelerimizin tekerleğindeki otomatik hareket mekanizmasını çaldılar" suçlamasıyla şaşkınlığa uğrayan Samsung, birkaç hafta sonra Dyson'un davadan vazgeçmesi ile rahatladı ancak işin peşini bırakmadı.

 

Patent davalarından artık bunalan Samsung, hıncını Dyson'dan çıkarmak istemiş olacak ki, Dyson'a "patent davasını reklam olarak kullanmak amacıyla açıp Samsung'un itibarına zarar verdiği" gerekçesiyle  karşı dava açtı. Tazminat olarak da 9.43 milyon dolar istedi. Eğer Samsung bu davayı kazanırsa artık firmalar ucuz reklam yapmak için büyük firmalara aslı asılı olmayan iddialarda patent davaları açarken iki kez düşünecekler.
Yazıya yapılan yorumlar


Sen de yorum yap... (0)

Facebook Yorumları


Kullanıcı Girişi