31-01-2014 12:04

Facebook tasarruf yaptı ve 1 milyar dolar kazandı...

Facebook, sadece son 3 yılda yaptığı bu iş sayesinde ufak bir servet kazandı!

Yücel KAHRAMAN

Facebook'un donanım mühendisliği bölümünden Jay Parikh, katıldığı Open Compute Summit toplantısında yaptığı konuşmada, Facebook'un geçen 3 yıl içinde, sunucuları üzerinde yaptığı tasarrufla 1 milyar dolar kazanmış olduğunu açıkladı.

 

Facebook'un sunucularının OCP lisansı ile tasarlandığını ve açık kaynak kodlu yazılımlar kullandığını vurgulayan Jay, bir karşılaştırma yapmak için de 2012'de Facebook'un 5 milyar dolar gelir elde ettiğini ve bunun sadece 53 milyon dolarının kâr olduğunu vurgulayarak, üç yılda yapılan toplam 1 milyar dolar tasarrufun ne kadar önemli olduğunu anlattı.

 

Facebook, veri merkezlerinde kullandığı kendi tasarımı olan sunucuların planlarını Open Compute Project üzerinde de herkese açık şekilde paylaşıyor. Bu sayede kendi ekonomik sunucularını inşaa etmek isteyen başka kullanıcılar da bu tasarımlardan yararlanabiliyor.

 

Dünya çapında sunucuların tükettiği elektriğin, dünyadaki kirlenmeye önemli bir etkisi olduğu hesaplanıyor ve Microsoft gibi dev şirketler tasarladıkları enerji verimliliği yüksek sunucuların planlarını Open Compute Project üzerinde paylaşarak, benzer verimli sunucuları tasarlamak için yeterli teknik ve maddi imkanı olmayan firmaların da bu sunuculardan yararlanmasının önünü açmaya çalışıyorlar.
Yazıya yapılan yorumlar


Sen de yorum yap... (0)

Facebook Yorumları


Kullanıcı Girişi