12-01-2014 12:08

2013 yılının sonu PC devlerine hiç yaramadı!

2013'ün son döneminde neredeyse bütün bilgisayar devleri, adeta dibe çöktü, ancak biri hariç...

Yücel KAHRAMAN

Son dönemde özellikle tablet ve akıllı telefon sektöründe büyüme hızlı bir şekilde devam ediyor. Ancak diğer yandan bu iki teknolojinin yüksek satış rakamlarına ulaşması, PC tarafında kötü bir satış grafiğinin oluşmasına neden oluyor. Buna göre geçtiğimiz yılın dördüncü çeyreğinde, PC tarafında düşüş yine sürdü. Gartner ve IDC tarafından düzenlenen rapora göre, Lenovo, her şeye rağmen bu düşüşten etkilenmeyen tek isim olarak dikkat çekiyor.

 

Windows 8'in ardından her ne kadar 8.1 güncellemesi gelse de, bu durum, satışlar açısından büyük fark yaratmadı. Özellikle tablet tarafında büyüme hızla sürerken, PC tarafında bunun tam aksi bir durum yaşanıyor. Yüzde 5.6'lık düşüşle toplam 82.2 milyon sistem satışının gerçekleştiği dördüncü çeyrekte, beklenen düşüş yüzde 6 idi. Yani beklenen kadar olmasa da, önemli bir düşüşün söz konusu olduğu kesin. Düşüşü tüm 2013 yılına yaydığımızda ise, ortaya çıkan oran yüzde 10 seviyesinde...

 

Dördüncü çeyreğin satış grafiğini döken Gartner ve IDC'ye göre, yüzde 18'i aşan bir oranla, PC pazarının en iyi satış yapan isim Lenovo oldu. Lenovo'nun en yakın takipçisi ise HP. Lenovo geçtiğimiz yıl yüzde 9'luk bir büyümeyle 15.3 milyon ünite ürün satarken, HP ise 13.8 milyon ünite ürün satarak pazarın yüzde 16.8'ine hakim oldu. Dell ise 2013 sonu itibariyle pazarın yüzde 12.2'sine hakim durumda. Onları takip eden markalar arasında ise Acer ve Asus bulunuyor.
Yazıya yapılan yorumlar


Sen de yorum yap... (0)

Facebook Yorumları

İlgili EtiketlerKullanıcı Girişi