02/11/2012 19:52

SEO Uyumlu İçerikler Hazırlamak

SEO Uyumlu İçerikler Hazırlamak

Yücel KAHRAMAN

İçerik türü oluşturmak için her zamanki gibi öncelikle konumuzu detaylı bir şekilde araştırmalısınız. İçerik yönetimi altında İçerik türleri çok önemli bir detaydır. Burada seo uyumlu site kurulumunda varsayılan olarak gelen iki tane içerik türü mevcut. Bunlar az evvel bahsettiğimiz üzere sayfa ve makale içerik türüdür. Hemen içerik türü ekle kısmına tıklıyoruz. Burada gerekli boşlukları doldurmamız gerekecek.


Seo çalışmalarında da görüleceği üzere; İsim: İçerik Türünün adıdır. Örneğin: Türkçe Tür: İçerik Türünün makina adıdır. Örneğin: Türkçe Tanım: İçerik türünün amacına yönelik yayımlanacak yazılardır.


Gönderi formu ayarları alanında ise içerik gönderim ayarlarını bulabilirsiniz. Burada kullanıcıların dolduracağı iki formun bilgileri yer alır. Bunlar default olarak başlık ve gövdedir. Başlık ve gövde alanı değiştirebiliriz, örneğin; Başlık için Konu, Gövde alanı içinse içerik diyebiliriz.


En düşük kelime sayısı: Bir gönderide “gövde” alanında yer alacak en küçük kelime sayısı. Açıklama veya gönderim kılavuzu: Buraya girilen açıklama içerik ekleme formunun en üstünde yer alacaktır, içerik ekleyen kişiye çeşitli bilgi ve öneriler sunmak için kullanılabilir.


İş akış ayarları; Yayında: İçerik türüne ait gönderiler yollanır yollanmaz yayına alınır. İptali durumunda onay gerekir.

Anasayfaya yükseltildi: İçerik türüne ait içeriğin otomatik olarak anasayfaya yükseltilmesini sağlar. Listelerin üstünde kalıcı: İçeriğin listede üstte kalıcı olmasını sağlar. Yeni sürüm oluştur: Sürekli olarak güncellenen içerikler için eski içeriğin sabit bir şekilde kalıp, yenisinin oluşturulmasını sağlar. Çoklu Dil Desteği ise içerik türüne çoklu dil desteği katar.


Doğrudan blok mantığını ve blokların ne işe yaradığını da öğrendikten sonra bir sonraki bölümde kendi hayal gücünüzle yeni yapılar çıkarabileceğiniz özgün projelere yer vermenize öncü olabilecek anlatımlarda bulunduk. Bu bölümü de atlattık. Eğer buraya kadar yazımızı okuduysanız, artık kendinizi “Drupalci” olarak nitelendirmeye başlayabilirsiniz.
Yazıya yapılan yorumlar


Sen de yorum yap... (0)

Facebook Yorumları

İlgili EtiketlerKullanıcı Girişi