09-01-2014 12:06

Apple 2013 yılında 10 milyar dolar kazandı...

Apple kullanıcıları, 2013 yılında iPhone ile iPad uygulamalarına 10 milyar dolar para harcadı...

Yücel KAHRAMAN

Apple’ın web sitesinden yaptığı açıklamada, indirme rekorunun Aralık ayına ait olduğu belirtildi.

 

App Store, Apple’ın yüzünü güldürmeye devam ediyor. ABD’li elektronik devi, 2013’e ait verileri sunduğu açıklamasında, geride kalan yılda uygulama platformunun 10 milyar dolar gelir sağladığını belirtti.

 

Apple, en çok uygulamanın Aralık ayında, kullanıcıların toplamda 3 milyar uygulamaya 1 milyar dolar harcadığını açıkladı.

 

Yazılım geliştiriciler için de büyük bir maden olan App Store, üçüncü parti yazılımcılar sayesinde 2008’den bu yana 15 milyar dolar gelir elde etti.

 

İndirilen uygulamalardan yüzde 30 alan Apple, böylece 2013’te geliştiricilere toplamda 7 milyar dolar kazandırmış oldu. Bu miktara, Apple’ın kendi geliştirdiği uygulamalar da dahil değil.

 

Apple İnternet Yazılımı ve Hizmetleri Kıdemli Başklan Yardımcısı Eddy Cue, “App Store’un en iyi yılını yaşattıkları için müşterilerimize teşekkür ediyor ve geliştiricilerin 2014’te sunacaklarını merakla bekliyoruz” ifadesini kullandı.

 

Cue, 155 ülkede faaliyet gösteren App Store’un iPhone, iPad ve iPod Touch için 1 milyondan fazla uygulama içerdiğini belirtirken, sadece iPad için hazırlanan uygulama sayısı 500 bini geçiyor. Platformda, 24 ayrı kategoride uygulama bulunuyor.
Yazıya yapılan yorumlar


Sen de yorum yap... (0)

Facebook Yorumları

İlgili EtiketlerKullanıcı Girişi