26-12-2013 06:01

Google ChromeOS ile çalışan Chromebase...

Google'ın işletim sistemi ChromeOS ile çalışan masaüstü bilgisayar Chromebase...

Yücel KAHRAMAN

Google'ın işletim sistemi olan ChromeOS ile çalışacan dizüstü bilgisayarlar olan Chromebook’tan sonra hepsi bir arada bilgisayar olan masaüstü bilgisayarlar Chromebase, LG’den geldi.

 


Bilgisayar sektörüne de yavaş yavaş ısınmaya başlayan Google önce kendi çıkardığı daha sonra birçok farklı firmanın da halen üretmeye ve yeni cihazlar lanse etmeye devam ettiği Chromebook’lar birçok kesim tarafından beğeni ile karşılanmıştı. Son olarak masaüstü bilgisayar sektörüne de gireceği söylenen Google’nin masaüstü bilgisayarı LG ile beraber üretilecek. Üretimini LG’nin üstlendiği Chromebase cihazları all-in-one yani her şey dahil bilgisayarlar.

 

iMac modellerine benzeyen birt asarıma sahip olan bu bilgisayarın boyutunun 2.1 inç büyüklüğünde olması bekleniyor. Google’nin çok sefer başvurduğu fiyat/performans cihazlarından biri olması beklenen bu cihazda 16 GB depolama alanı bulunmakta. Düşük bir depolama alanın sebebinin bulut teknolojisine önem verilmesi olarak gösterilebilir. Gerek Dropbox ya da Google Drive kullanımları gittikçe artmakta. Chromebase’ler ChromeOS işletim sistemi ile gelmekte. Bu işletim sistemini kullanan ilk masaüstü bilgisayar olacak. Ayrıca bu bilgisayarların sürekli internet bağlantısına ihtiyaç duyması gerektiği de biliniyor. Bilinen diğer özelliklerine bakarsak 2 GB RAM bulunan bu bilgisayarda Intel Celeron işlemcileri bulunmakta. 1.3 megapiksel çözünürlüğünde webcam bulundurmakta. Üzerinde HDMI, USB 3.0 ve LAN portları bulunmakta. Klavye ve mouse takılabilen bu bilgisayarın fiyatının 700 Euro civarında olması bekleniyor. 2014′ün başlarında Las Vegas’ta gerçekleşecek olan CES 2014 fuarında Chromebase cihazının tanıtılması bekleniyor.
Yazıya yapılan yorumlar


Sen de yorum yap... (0)

Facebook Yorumları

İlgili EtiketlerKullanıcı Girişi