16-12-2013 06:04

4 dev şirket ortaklık için anlaştılar...

Mobil dünyanın dev şirketleri, bir çeşit kablosuz şarj standardı için bir araya geldiler...

Yücel KAHRAMAN

Mobil dünyanın önemli markaları zaman zaman yenilikleri teşvik edici işler için bir araya gelmekten geri kalmıyor. Bu odakta Samsung, HTC, LG ve Qualcomm’u bir araya getiren son şey ise Rezence adı verilen bir çeşit kablosuz şarj standardı oldu.

 

Kablosuz şarj teknolojileri konusunda pazarda bir karışıklık söz konusu aslında ve universal bir uyum tam manasıyla söz konusu değil. Bu alandaki en iyi ortaklık bazı Nokia’larda ve Nexus cihazlarında yer alan Qi kablosuz şarj teknolojileri olmuştu. Qualcomm’un da desteklediği Qi, Rezence ile bir adım öteye taşınmış bir temele orturtuluyor.

 

Resonant ve Essence kelimelerinden türetilmiş bir kavram olan Rezence, kablosuz şarj teknolojilerini bir adım öteye taşıyacak yenilikleri içerisinde barındırıyor. Standart kabul edilen tüm değerleri üzerinde taşıyabilen Rezence ile kablosuz şarj adına kısıtlamalar da biraz daha aşılıyor. Mesela cihazınız şarj olurken kablosuz şarj ekipmanın üzerinde durmak zorunda değil yakınlarındayken cihazı elinize alabilir hatta oyun bile oynayabilirsiniz. Aralığı ciddi anlamda uzatan Rezence, gerçek manasıyla bir kablosuz şarj anlamı taşıyor. İlerleyen günlerde hakkında daha fazla bilginin ortaya çıkacağını düşündüğümüz Rezence, 2014 yılından itibaren pazara sunulacak bazı modellerde yer alabilir.
Yazıya yapılan yorumlar


Sen de yorum yap... (1)

Facebook Yorumları

İlgili EtiketlerKullanıcı Girişi