09-12-2013 06:03

Tabletler için yolun sonu mu geliyor?

Tabletler, geleneksel bilgisayarlar için en büyük tehdit peki tabletler?

Yücel KAHRAMAN

Tabletler, geleneksel bilgisayarlar için en büyük tehditlerden biri olabilir ancak bu durum tabletlerin şu anda sahip oldukları değeri koruyabilecekleri anlamına gelmiyor. IDC, bu yıl için tablet satışlarından beklentisini düşürdü ve 2017 yılında tablet piyasasının büyüme oranının tek rakamlı sayılara düşeceğini tahmin ediyor.

 

Araştırma firmasının son raporuna göre, 2013'ün sonuna doğru tablet satışlarının 221.3 milyona ulaşması bekleniyor. Oysa ki IDC'nin bu yıl için ilk tahmini 227.4 milyon idi. Bu noktada belirtmek lazım ki, azalmış olan beklenti bile 2012 yılındaki satışlardan yüzde 53,5 oranında daha fazla. Bu oranın 2014 yılında yüzde 22,2'ye düşmesi ve daha sonraki yıllarda tek hanelere düşmesi bekleniyor.

 

Bu düşüşün faturası ise giderek daha büyük ekranlara sahip olan akıllı telefonlara kesilebilir. 5.7 inçlik Galaxy Note 3 ve 6.3 inçlik Galaxy Mega gibi telefonlar, tablet pazarı için bir tehdit oluşturmakta. Rapora göre, 6 inç civarında bir ekran boyutuna sahip olan telefon kullanıcıları, 7 inçlik tabletleri doğal olarak tercih etmiyorlar. Sonuç olarak iki ekran boyutu arasında çok da fazla bir fark yok. Bu durum, iPad Air gibi 10 inçlik tabletlere veya Windows 8.1 kullanan ikisi bir arada laptop-tablet karmalarına olan ilginin artmasına sebep olabilir. Ama şu an için tablet pazarının en parlak kısmı 7 ve 8 inç cihazlara ait ve bu düşüş, pazarı doğrudan etkileyecek.

 

Araştırma analisti Jitesh Ubrani raporda "Microsoft ve Intel, aylardır, daha ucuz Windows tablet üretme sözü veriyorlar" cümlelerini kullanıyor. Ubrani, ayrıca, Dell, Lenovo ve HP gibi firmaların bazı ürünlerinin her yerde ulaşılabilir olmamasından kaynaklı, tatil sezonunu kaçırdıklarını da belirtiyor.

 

Geçtiğimiz ay, Samsung'un, 12 inçlik bir ekran üretmekte olduğu ve 12 inçlik bir Galaxy Note'un yolda olduğuna dair söylentiler ortaya çıkmıştı. Ayrıca Apple'ın da, 2014'te, 12.9 inçlik bir iPad'i satışa sunacağı söylentisi bir süredir internette dolaşıyor. Kısacası tablet pazarı da, önlemini almaya başlamış durumda. Bakalım sonuç nasıl olacak...

 
Yazıya yapılan yorumlar


Sen de yorum yap... (0)

Facebook Yorumları

İlgili EtiketlerKullanıcı Girişi