22-11-2013 15:35

Apple stratejik olarak çok onemli bir şirketin peşine düştü...

Apple stratejik olarak çok onemli bir şirketin peşine düştü...

Apple bu şirketi alırsa çok önemli bir işi başarmış olacak ama Microsoft buna izin verirmi bilinmez.

Kerim Kahraman

İsrail'li sensör üreticisi PrimeSense'in ortaklarından bazıları geçtiğimiz aylarda hisselerini satmış ve bu hisse satışına göre şirketin toplam değeri 250 milyon dolara çıkmıştı.

 

Microsoft'un hareket algılayıcı oyun cihazı Kinect'in çiplerini de üreten İsrail'li teknoloji şirketinin diğer ortakları da boş durmadı, yeni yatırımlar yapmak amacıyla şirketi satın almak isteyen yatırımcılarla görüşmeye başladılar.

 

Birden çok kameradan gelen görüntüleri analiz ederek hareketi, derinliği ve rengi ayırt edebilen sistemler üreten PrimeSense ile ilgilenen sürpriz bir şirket de ortaya çıktı. Apple, PrimeSense yöneticileri ile yaptığı toplantıdan 345 milyon dolar teklifle çıktı. PrimeSense henüz teklifi kabul etmedi ancak Apple fiyatı daha fazla arttırmayacağını söyleyerek pazarlıktan çıktı.

 

Piyasa dedikoduları, PrimeSense'in Apple'ın teklifini kabul edeceğini söylüyor. Eğer bu evlilik gerçekleşirse, Microsoft'un önemli bir ürünü olan Kinect'in geleceğinin ne olacağı bilinmiyor ancak Apple'ın rakibi Microsoft'un pazar payı kazanması için Kinect çiplerini seve seve satmayacağını da tahmin edebiliriz.

 

Söylentiler, Apple'ın PrimeSense teknolojileri sayesinde, mobil cihazların içine küçük hareket ve derinlik sensörleri yerleştirmek istediğini fısıldıyor. Böylece yeni iPhone'larda, rakiplerinin asla sahip olmadığı yetenekler olabilecek ve telefon ev içindeki hareketi takip eden, çevredeki her türlü hareketi, değişimi analiz edebilen farklı bir cihaza dönüşecek.
Yazıya yapılan yorumlar


Sen de yorum yap... (0)

Facebook Yorumları

İlgili EtiketlerKullanıcı Girişi