22-11-2013 09:27

Google Maps'ta olay fotoğraf?

Google Maps'ta olay fotoğraf?

Google Maps'ta bulunan bir fotoğraf Amerikada olay oldu bakın neden kaynaklanıyor.

Kerim Kahraman

Kaliforniya'da bir aile, 2009 yılında silahla vurularak öldürülen oğullarının kaldırımda vurulmuş şekilde yattığı ve çevresini polislerin sardığı şekilde çekilmiş uydu fotoğrafını Google Maps'te bulunca kahroldular.

 

Google'ın Maps servisi, ABD'de son derece detaylı görüntü verdiği için kullanıcılar sokaklardaki yayalara kadar her detayı seçebiliyorlar. 2009 yılında vurularak öldürülen Kevin Barrera'nın ailesi de çocuklarının vurulduğu yerde hala ölüm anının uydu fotoğrafının durduğunu görünce, isyan ettiler.

 

ABD'de haber gündemine taşınan bu olay için Google bir açıklama yaparak, normalde Google Maps fotoğraflarını üç - dört yılda bir uydudan gelen yeni fotoğraflarla değiştirdiklerini ancak bu olayın "hassasiyeti" nedeniyle, bölgenin yeni fotoğrafını çekip bir hafta içinde fotoğrafı değiştireceklerini haber verdiler.

 

Streetview servisinde kullanıcılar "mahrem" görüntülerin yer aldığını fark ederlerse fotoğrafların değişmesini talep edebiliyorlar. Ancak Google Maps servisindeki uydu fotoğrafları için böyle bir "şikayet" mekanizması bulunmuyor; Google'ın, uydulardan düzenli olarak çekilen fotoğrafları birleştirmesi ile uydu haritaları elde ediliyor.
Yazıya yapılan yorumlar


Sen de yorum yap... (0)

Facebook Yorumları

İlgili EtiketlerKullanıcı Girişi