21-11-2013 00:09

BlackBerry yeni yıla iddialı girecek!

Kanada merkezli üretici dört çekirdek işlemcili telefonlar üzerinde çalışmalarını sürdürüyor...

Yücel KAHRAMAN

2013 yılına yeni bir işletim sistemi ve yeni telefonlarla umutlu giren BlackBerry, bir türlü istenilen satış rakamlarına ulaşamadı ve netice itibariyle ciddi manda pazar kaybı yaşadı. Android'in alıp başını gittiği akıllı telefon kategorisinde BlackBerry'nin tekrar iddialı bir konuma gelmesi çok zor, ancak yapılacak planlama işletim sistemini Windows Phone 8 ile rekabet edecek bir seviyeye getirebilir.

 

2013 yılında piyasaya sunduğu Z10, Z30 ve Q10 modellerinin donanım anlamında rakiplerinin gerisinde olması ve fiyat açısından ise rakiplerini üstünde olması başarısızlığın temel nedenleri arasında yer alıyor. Kısa süre önce yönetim değişikliğini giden Kanada merkezli üreticinin 2014 yılı planlamasına dair ilk detaylar da gelmeye başladı.

 

BlackBerry önümüzdeki yıl muhtemelen ocak-şubat döneminde Z50 ve Q30 isimli iki akıllı telefon ile tekrar kullanıcıların karşısına geçecek. Her iki telefonda dört çekirdekli işlemciye sahip olacak. Söz konusu işlemcinin Qualcomm cephesinden Snapdragon 800 olması bekleniyor. Z50 aynı zamanda Full HD çözünürlüklü bir panelle donatılacak. BlackBerry'nin geleneksel tasarım anlayışını devam ettirecek olan Q30 ise QWERTY klavye seçeneğinin yanında dokunmatik ekrana sahip olacak.

 

Telefonlara ilişkin detaylar şu an için bu kadar. Daha fazla gelişme yaşandığı takdirde aktarmaya deam edeceğiz.

 

KAYNAK: BlackBerry yeni yıla iddialı giriyor!
Yazıya yapılan yorumlar


Sen de yorum yap... (0)

Facebook Yorumları


Kullanıcı Girişi