16-11-2013 00:09

Android dünyasının kralı Samsung!

Samsung'un Android'li akıllı telefonlar alanındaki hakimiyeti korkunç boyutlara ulaşmış durumda...

Yücel KAHRAMAN

Güney Koreli üretici, yeşil devi adeta tekeline aldı.

 

Akıllı telefonlar dünyasında Android ile birlikte müthiş bir büyüme kaydeden ve pazarın lider ismi haline gelen Samsung’un etkisi her geçen gün artmaya devam ediyor. Rekabetin dozunun artması, yeni oyuncuların pazara dahil olması bile Samsung’un önünü kesmeye yetmedi. Son rakamlar ile birlikte satılan her üç Android telefonunun ikisinde Samsung logosu yer alıyor.

 

Localytics tarafından açıklanan bilgilere göre Samsung, Kasım 2013 itibariyle global Android pazarının %63.3’üne hükmediyor. Diğer isimlerden HTC %6.5, LG %5.9 ve Sony %5.6’lık paya sahip. Güney Koreli üreticinin ulaştığı bu büyük rakamda ise satış rekorları kıran Galaxy S3’ün büyük payı var.

 

Kullanımdaki Android telefonları içinde en büyük yüzde Samsung Galaxy S3’e ait. Bu cihaz tek başına Android’li telefonların %15.1’ini temsil ediyor. İkinci sırada ise %7.3 ile Galaxy S4 var. Top 10 listesindeki cihazlardan 8 tanesi Samsung’a ait. Diğer iki isim ise HTC One ve Motorola Droid Razr.

 

Tablet dünyasında da durum farklı değil. En çok kullanılan 10 tabletten 5’i yine Samsung’a ait. Bu cihazlardan Galaxy Tab 2 7” %21.8 ile birinci olurken, Galaxy Tab 2 10.1” ise %16.7 ile üçüncü sırada.  Nexus 7 ise %15.2 ile üçüncü sırada yer alıyor.

 

Samsung’un bu başarısının altında yatan etkenler elbette çok fazla ve sayfalarca yazı olur ancak başarının devam etmesinde özellikle güncellemeler konusundaki uzun soluklu destek ve cihazların güncelliğinin daim olması ilk sırada yer alıyor.
Yazıya yapılan yorumlar


Sen de yorum yap... (0)

Facebook Yorumları


Kullanıcı Girişi