06-11-2013 06:02

Jellybean hakimiyetini sürdürüyor...

En çok kullanılan Android sürümü hangisi? detaylar haberimizde...

İlginizi Çekebilir

Yücel KAHRAMAN

Google, düzenli olarak yayınladığı listenin Kasım başı itibariyle ulaştığı son noktayı paylaştı.

 

Android 4.4 KitKat sürümüne merhaba diyerek girdiğimiz Kasım ayı itibariyle Android dünyasında JellyBean sürümünün hakimiyeti sürüyor. Android 4.1’den başlayarak 4.4 sürümüne kadar olan versiyonlara isim veren JellyBean, özellikle Project Butter adı verilen optimizasyonlar ile önemli bir adım olarak geride kaldı. Android 4.4 KitKat ile bu konudaki başarıyı bir basamak daha yukarı taşıyacak hamleler yapıldı.

 

Güncellemeler konusunda çok başlılığın dezavantajıyla iOS kadar hızlı olamayan Android dünyasının 4.4 KitKat’e geçişi de epey zaman alacaktır. Kasım ayı itibariyleyse JellyBean sürümünün toplamda %52.1 seviyesine ulaştığını görüyoruz. Geçen ay bu rakam %48.6 seviyesindeydi. Android 4.0 sürümlerinin ise %20.6’dan %19.8 seviyesine  gerilediğini görüyoruz. Bu gerileme çok ciddi bir pay temsil etmiyor. Bu da değişikliğin güncellemelerden ziyade  yeni cihazların pazara girişiyle yaşandığının bir kanıtı olabilir.

 

Halen en büyük paya sahip ikinci sürüm olan Gingerbread, %26.3 seviyesinde. Bu rakamda özellikle geri kalmış ülkelerdeki satışlar ve Çin pazarındaki beyaz kutulu ürünler etkili oluyor. Google’ın desteğini çektiği Froyo ise %1.7 ile halen varlığını fark edilir düzeyde sürdürüyor.
Yazıya yapılan yorumlar


Sen de yorum yap... (0)

Facebook Yorumları

İlgili Etiketler

Benzer MakalelerKullanıcı Girişi