03-11-2013 06:06

Android 4.4 ve 512MB RAM!

Android 4.4 bir çok önemli düzenlemeyide beraberinde getiriyor, işte detaylar...

Yücel KAHRAMAN

Uzun süren JellyBean hükümdarlığından sonra yeni sürüme KitKat adını veren Google’ın bu versiyonda önemli değişikliklere imza attığı söyleniyordu. Şimdilik bu düzenlemelere dair çok ayrıntılı bilgiler mevcut değil ancak sevindirici gelişmeler gün yüzüne çıkmaya devam ediyor.

 

Android 4.4 KitKat’ın en önemli yeniliği giyilebilir teknolojilere verdiği geniş temelli destek olacak muhtemelen. Özellikle akıllı saatlerin 2014’ün gözdesi olması muhtemel. KitKat ile bu cihazların düşük donanımsal özelliklerine uygun optimizasyonlar üreticilere sunuluyor. Gelen bilgilere göre Android 4.4, 512MB RAM’e sahip cihazlarda bile sorunsuz bir şekilde çalışabilecek.

 

Akıllı telefonlarda ortalamanın 2GB oluşuna hatta 3GB RAM’li cihazların satışa sunulmasına bakmayın. Akıllı saatler gibi yeni nesil mobil teknolojik ekipmanlarda sistem kaynakları epey kısıtlı olacaktır ancak Android 4.4 bu probleme çözüm olacağa benziyor. Buradan Google’ın da Android 4.4 KitKat yüklü bir akıllı telefon üreteceği çıkarımını yapmak hayalci bir yaklaşım olmaz muhtemelen.

 

KitKat ile gelen önemli yeniliklerden bir diğer ise desteklenen sensorlere üç yeni ismin eklenmesi olmuş. Bunlar geomagnetic rotation vector, step detector, step counter. Bu sensorlar sayesinde destekli cihazlar, hiçbir yazılımsal eklemeye gerek duyulmadan adımlarınızı sayabilecek hatta mekan içi navigasyon özelliğine sahip olacak. Google Maps’in mekan içi haritalama noktasında bir süredir çeşitli hizmetler sunduğunu biliyorduk. Android 4.4 KitKat ile bu yönde bir tamamlama sağlanmış oldu. Yayınlandıktan sonra hakkında daha fazla bilgiye ulaşabileceğimiz Android 4.4 KitKat çok yakında paylaşılacak.
Yazıya yapılan yorumlar


Sen de yorum yap... (0)

Facebook Yorumları

İlgili EtiketlerKullanıcı Girişi