29-10-2013 06:02

8 çekirdekli işlemciye sahip mobil cihazlar...

8 çekirdek işlemcili tabletler ile akıllı telefonlar çok yakında pazara sunulmaya başlanabilir...

Yücel KAHRAMAN

Temmuz ayında gerçek sekiz çekirdekli ilk işlemcisini tanıtan MediaTek, bu süreçten beri üzerinde çalıştığı yongaların satışa sunulması için geri sayıma geçti. Samsung’un Exynos 5 Octa’da yaptığı 4+4 çekirdekli mimarinin aksine sekiz çekirdeğin de duruma göre aynı anda aktif olabildiği işlemciler, üreticilere gönderilmeye hazır.

 

MediaTek, 20 Kasım’dan itibaren gönderimleri gerçekleştirmeye başlayacak. Bu tarihten sonra da yeni modellerin pazara sunulacağını düşünüyoruz. Muhtemel ki 2014 yılın ilk çeyreği içinde MT6592 model numaralı işlemciye sahip bir çok ürün pazarda yer almış olacak.

 

Cortex-A7 mimarisini kullanan MediaTek’in bu işlemcisinin, ısınma konusunda da çok avantajlı olduğu söylenmişti. AnTuTu testlerinde ise 25000 puan barajının kolaylıkla aşıldığını görüyoruz. Bugüne kadar geliştirdiği tüm ürünlerini uygun fiyattan satan MediaTek bu ürünü de yine avantajlı bir fiyat politikası ile üreticilere sunacak. Bu da özellikle beyaz kutulu ürünlerin donanımsal olarak daha da güçlü olmasını sağlayacak.
Yazıya yapılan yorumlar


Sen de yorum yap... (0)

Facebook Yorumları


Kullanıcı Girişi