27-10-2013 18:08

Qualcomm'un yepyeni süper hızlı işlemcisi...

Qualcomm yeni bir süper hızlı işlemciye hazırlık yapıyor, detaylar haberimizde...

Yücel KAHRAMAN

2014 yılı için çalışmalarını hızlandıran mobil dünyanın dev isimleri, bombaları patlatmak için geri sayıma geçmiş durumda. Bu konuda beklentilerin büyük olduğu isimlerin başında gelen Qualcomm, Snapdragon 800’ün yerine yine çok iddialı bir işlemciyi getirmeye hazırlanıyor.

 

APQ8084 model numaralı bu işlemciye dair detaylar, AnTuTu testlerinde ortaya çıktı. Maksimum hızın 2.5GHz’e ulaştığı işlemci, Snapdragon 800’den 200MHz daha yüksek saat hızına ulaşabiliyor. Dört çekirdekli olduğunu düşündüğümüz işlemcinin Krait 400 çekirdeklerinden oluştuğunu ön görüyoruz.
Yeni yonga setinin en önemli artısı ise sahip olduğu GPU birimi olacak muhtemelen. Adreno 420’den gücünü alan ürün, 500MHz’lik GPU çekirdeği ile fark yaratıyor. Bunun yanı sıra Adreno 4XX serisinin DirectX11 ve WebGL2.0 grafik standartlarını destekleyeceği muhtemel olasılıklar arasında yer alıyor. Bu çok önemli bir ihtimal olsa da Adreno 420 genel bir ifade ile Adreno 330’dan %10 daha yüksek bir performansa ulaşabilecek.

 


APQ8084 ile birlikte çok merak edilen 64bit desteği de muhtemelen gelmeyecek zira Qualcomm yetkilileri Apple’ın görsel bir kandırmaca içinde olduğuna ve 64bit’in mobil dünyada şimdilik çok da gerekli olmadığında dikkat çekmişti. Bu lafların üstüne böylesi bir desteğin gelmesini beklemek biraz hayalci bir yaklaşım olacaktır.

 

2014’ün ilk yarısı içinde kullanıma sunulması beklenen ve yıl sonuna kadar üst düzey akıllı telefonlarda yer alması düşünülen işlemciye dair detayların ilerleyen günlerde netlik kazanmış olacağını düşünüyoruz.
Yazıya yapılan yorumlar


Sen de yorum yap... (0)

Facebook Yorumları


Kullanıcı Girişi