22-10-2013 00:07

Cebimizde 15 milyar dolarlık bir endüstri yatıyor...

Akıllı telefon, tablet, saatler derken mobil yazılımlar, dudak uçuklatan rakamlara ulaşmayı başardı.

Yücel KAHRAMAN

Araştırma şirket IHS, mobil uygulama pazarının büyüklüğünü ortaya koyan detaylı bir analiz yaptı ve sonuçları rakamsal boyutları ile paylaştı. 2013 yılının sonuna kadarlık bir süreçteki ön görüleri de kapsayan rapora göre mobil içerik endüstrisi 15 Milyar Dolar’ı aşıyor.

 

Bu rakamda aslan payı elbette ki Android ve iOS ekosistemine ait. Bu iki öncü platform %85’lik pay ile başı çekiyor. 2010 yılından 2013 yılına kadar oluşan rakamların her yıl katlanarak gelmesi, çığ gibi büyüyen ilginin de somut bir göstergesi aynı zamanda. Rapora göre yıl sonuna kadar indirilen toplam uygulama sayısı 90 Milyar’ı geçmiş olacak. Bu geçen yılki rakamın iki katı.

 

15.5 Milyar Dolar’lık bu dev endüstride gelirin %80’lik kısmı ise ücretsiz yazılımlara ait. Freemium olarak anılan ve uygulama içi ekstra özellikler satılarak kazanç sağlamanın amaçlandığı bu modeli, sürekli bir gelir olduğundan geliştiricilerin de sıkça tercih etmeye başladığını görüyoruz.

 

Bunun yanı sıra mobil reklam pazarı da hızla büyümekte. Yıl sonuna kadar bu alanın da 6 Milyar Dolar’lık bir hacme ulaşmış olacağı ön görülmüş. Burada da yine aslan Android’in gücü ile Google’a ve Facebook’un son dönemdeki yerinde mobil stratejilerine ait.

 
Yazıya yapılan yorumlar


Sen de yorum yap... (0)

Facebook Yorumları


Kullanıcı Girişi