21-10-2013 00:09

Samsung'dan yeni bir şarj teknolojisi...

Samsung, kablosuz şarj konusunda daha çok özgürlük sağlayacak bir teknoloji üzerinde çalışıyor...

Yücel KAHRAMAN

Kore medyası ile arası çok iyi olan Samsung’un giriştiği her yeni iş muhakkak ki haber oluyor. Son günlerde bu odakta yazılmaya başlayan konulardan bir tanesi de kablosuz teknolojileri şarj teknolojilerine ilişkin tüyolar taşıyor.

 

Buna göre Samsung, manyetik rezonans temelli bir kablosuz şarj teknolojisi kullanacak. Tıpta da çok kullanılan bu teknoloji bildiğimiz MR ile aynı mantığa dayanıyor. Yüksek seviyedeki manyetizma ile enerji aktarımı sağlanmaya çalışılacak. Sağlık alanında kullanılan MR da oluşturulan manyetik alan ile hidrojen atomlarının çekirdeklerindeki protonların uyarılması neticesinde görüntüler oluşturulmakta.

 

Aynı temele dayanan bu teknolojinin mobil cihazlara girmesi ile birlikte kablosuz şarj teknolojilerinin bir panel üzerinde sabit kalması zorunluluğu da kısmen ortadan kalkacak. Samsung en azından mesaj gönderme, oyun oynama gibi durumlarda da şarjın kablosuz olarak kısa mesafelerde devam edebilmesini amaçlıyor.

 

Yeni Zelendalı PowerbyProxi şirketi ile birlikte bu iş üzerinde çalışan ve 4 Milyon Dolar’dan fazla yatırım yapan Samsung, 2014’ün ikinci yarısından itibaren bu teknolojiye sahip akıllı telefonları hazır hale getirmeyi hedefliyor. Galaxy S5, Galaxy Note 4 bu teknolojiye sahip cihazlar olabilir.
Yazıya yapılan yorumlar


Sen de yorum yap... (0)

Facebook Yorumları


Kullanıcı Girişi