13-10-2013 12:07

Apple, 13 inç'lik iPad üretecek mi?

64 bit mimarili A7 işlemcisi ve iOS 7, Apple?ın gelecek planlarını işaret ediyor olabilir.

Yücel KAHRAMAN

iPhone 5S’te kullanılan 64 bitlik A7 işlemcisiyle birlikte birçok eleştirmen ve analist ilginç yorumlarda bulunmuştu. Ama ortak görüş olarak Apple’ın 2014′te yapacağı yeni ürünlerle ilgiliydi. Barclays Capital analisti Ben Reitzes’e göre Apple iOS ekosistemi içinde erken bir geçiş dönemi içine girmiş bulunuyor. Reitzes, şirketin başarılı olan ince ve hafif MacBook Air’ları gibi yeni bir ürün sınıfının ortaya çıkabileceğini ileri sürüyor. Apple’ın 13 inç’lik dizüstü stilinde iPad’i piyasaya sürebileceğini düşünüyor.

 

Analist 64 bit A7 işlemcisinin bir sıçrama tahtası olduğunu vurgularken, bir gün 4 GB RAM’in de fazlasından yararlanmanın mümkün olacağını savunuyor. Bunun daha büyük ekranlı iPad için bir gereksinim olacağını iddia ediyor. Raporda belirtilenlere daha fazla bakarsak, geliştiriciler şu anda gelişmiş ses ve video sağlamak için A7′de en yüksek performanstan yararlanmak istiyor. Bu durum bir önceki 32 bit işlemciler ile de mümkün değildi. Fakat iPhone 5S ise sadece 1 GB RAM’e sahip.

 

Diğer yandan Reitzes’in pazardaki durumlar için de ilginç tespitleri var. Her yeni iOS cihazı alana iWork ücretsiz olarak sunuluyor. Reitzes bu durumu iPad’i dizüstü pazarına da eklemek için yapılan bir hazırlığın işareti olarak görüyor. Microsoft Office paketi iPad ilk çıktığından beri en büyük eksikliklerinden biri oldu. Microsoft CEO’su Steve Ballmer’ın gitmesiyle birlikte bu durum belki yakında değişebilir. Ancak analist iWork’un, Office’in boşluğunu dolduracağını düşünüyor.
Analiz raporunda geçen 13 inç’lik dizüstü stilindeki iPad’in Apple’ın satışlarını arttıracağını da ileri sürülüyor. Tabii ki bunların hepsi şimdilik birer ön görüden ibaret. Ama tedarik zinciriyle ilgili söylentiler, raporda geçen iPad veya iOS tabanlı dizüstü cihaz olasılığını da destekliyor. Neler olacağını ise önümüzdeki günlerde öğreneceğiz.
Yazıya yapılan yorumlar


Sen de yorum yap... (0)

Facebook Yorumları

İlgili EtiketlerKullanıcı Girişi