06-10-2013 18:06

Yeni Apple'lar değişik ekranlar ile gelecek...

Apple'ın farklı ekran teknolojileri ile gelecek yeni ürünlerini çıkaracağı belirtiliyor...

Yücel KAHRAMAN

Koreli ET News’in yayınladığı yeni rapor gelecek yıl çıkacak olan iPhone, iPad ve MacBook’un ekranlarının değişeceğini ileri sürüyor. Bu konuyla ilgili bir dizi iddialar içeriyor. Belirtilenler şu şekilde:

 

-iPhone’ların ekranı 5 inç’ten daha büyük olacak.

-iPad’ler ekran boyutuna bağlı olarak giriş ve üst model olarak çeşitlenecek. Raporda yeniden 12.9/13 inç’lik iPad modelinin olacağı iddiası yineleniyor.

-iPad mini gelecek sene daha yükske çözünürlüklü ekrana sahip olacak.

-OLED ekranlar Apple’ın beklenen akıllı saati iWatch dahil Apple ürünlerine entegre edilecek.

-MacBook’larda enerji tasarruflu LED ekranlar kullanılacak.

 

Ayrıca ileri sürülenlere göre Apple, Japan Display’den ekranları kullanmaya devam edecek. Ancak LG ve Samsung’a ekranlar konusunda ise itimat daha da artacak. Tek tek ele alındığında söylenenlerin bazıları oldukça mantıklı. iPhone’un 2014′te daha büyük bir ekrana sahip olacağı sürekli olarak söyleniyor. Apple’ın 4.7 ve 6 inç’lik ekranları test ettiği gündeme gelmişti. Bununla birlikte güvenilir analistler de iPhone’un boyunun 4.5 inç ile 5 inç arasında olacağını ön görüyor.

 

Apple’ın daha fazla tüketiciye ulaşması için kendi ürünlerini çeşitlendirmesi ve buna bağlı olarak iPad’in ekran boyutunun artması mantıklı. Birkaç tane güvenilir kaynak Apple’ın 12 ve 13 inç’lik iPad üstünde çalıştığını belirtmişti. Bu ekran özellikle işletmeler, eğitimde okullar için iyi bir strateji olabilir. Ancak giriş seviyesi için daha küçük ekran boyutlarının iPad’de olması zor gibi görünüyor. Büyük ihtimalle seçenekler 7.9 inç iPad mini, 9.7 inç iPad ve 12.9 inç iPad Max gibi olabilir.

 

iPad mini 2′nin de uzun zamandır yüksek çözünürlüklü ekranla (2048×1536) gelmesi bekleniyor. Ancak sonra yayınlanan raporlar iPad mini 2′nin üretiminde kısıtlı tedarik olacağını gösteriyor. Bu yüzden retinalı iPad mini’nin bu sene sonunda mı yoksa gelecek sene başında mı geleceği şimdilik belli değil.

 

Apple’ın OLED ekranları kullanabileceğine dair bazı kanıtlar var. İlk olarak bazı analistlere göre enerji tasarruflu OLED teknolojisi iPhone’un retina ekranının daha önüne geçti. Enerji tasarrufu sebebiyle OLED küçük giyilebilir cihazlar için önemli bir teknoloji olabilir. iWatch’ta bunu görebiliriz. Apple’ın daha ince ve hafif dizüstü bilgisayarlar yapmak için enerji tasarruflu ekranlara yönelmesi de mantıklı bir hareket. MacBook Pro’da yer alan retina ekran kaliteli görüntü sunsa da, enerji yoğunluğu ise fazla.

 

Sonuç olarak söylenenler açısından mantıklı sonuçlar var, ama birçok olasılık da var. Yukarıdaki iddiaların gerçekleşmesi için daha uzun bir zaman var. 2014′te Apple’da büyük bir değişim rüzgarı esecek gibi duruyor. Tüm soruların cevaplarını ise ilerleyen günlerde öğreneceğiz.
Yazıya yapılan yorumlar


Sen de yorum yap... (0)

Facebook Yorumları

İlgili EtiketlerKullanıcı Girişi