05-10-2013 00:08

En parlak akıllı cep telefonu ekranı...

Samsung Galaxy Note 3, sahip olduğu ekranla da isminden çok söz ettireceğe benziyor...

Yücel KAHRAMAN

Tüm dünya ile aynı anda ülkemizde de satışa sunulan ve test merkezlerine ulaşan Samsung Galaxy Note 3, sahip olduğu inovatif özelliklerin yanı sıra ekranı ile de konuşulmaya başlandı. Cihazın üzerinde yer alan Super AMOLED ekran, özellikle parlaklık değeri ile muadili ürünlerinden gözle görülüyor bir fark ile sıyrılıyor.

 

HDTV’ler, monitörler, akıllı telefon ekranlı gibi bir çok alanda sunulan görüntüyü test etmeyi kendine görev edinen DisplayMate, bu kez Galaxy Note 3’ü mercek altına aldı. Ortaya çıkan sonuç, kendine hayran bırakacak türden deniyor.

 

Yapılan açıklamalara göre Galaxy Note 3’ün ekranı gelmiş geçmiş en parlak mobil cihaz ekranı olarak gösteriliyor. DisplayMate’in testlerine göre bu ekran, Galaxy Note 2’den %55, Galaxy S4’ten ise %25 daha parlak. Ölçümlerde otomatik parlaklıkta ekranın ulaştığı en yüksek rakam 660 cd/m2 olarak çıkmış. Mesela bu alandaki başarılı isimlerden biri olarak gösterilen iPhone 5’te durum 600 cd/m2 civarındaydı.

 

Farklı açılardan görüntü sunmak konusunda da son derece başarılı olduğu görülen cihaz, 30 derecelik açıyla bakıldığında parlaklığını sadece %22 oranında kaybediyormuş. Bu rakam, Galaxy Note 3’ün sahip olduğu AMOLED ekranın, geleneksel LCD ekranlardan %55 daha iyi olduğunu ortaya koyuyor. Böylesine parlak ekranın şarj performansına nasıl bir etki yaratacağı ise şimdilik merak konusu. Cihazın yoğun olarak gün ışığı altında kullanılması durumunda şarj verimliliği ciddi manada düşebilir. Gerçek hayat testlerinde sonra bu konuda daha somut bilgiler verebileceğiz elbette.
Yazıya yapılan yorumlar


Sen de yorum yap... (0)

Facebook Yorumları


Kullanıcı Girişi