29-09-2013 12:04

iOS 7'de resim galerisinden bazı detaylar...

iOS 7 ile beraber yeni fotoğraf galerisinde ne gibi değişiklikler var?

Yücel KAHRAMAN

Önceki iOS sürümlerine göre farklı tasarıma sahip olan iOS 7, sadece tasarımı ile değil bazı özellikleriyle de dikkat çekiyor. Farklı hale gelen kısımlardan birisi ise fotoğraf albümü. Fotoğraf albümünde fotoğraflarınızı aylara yıllara göre sıralama imkanınız var. Zaten bu özellik iOS 7 ilk tanıtıldığı zaman da gösterilmişti. Albümlerin biraz daha detaylarına girelim.

 

Fotoğraf uygulaması fotoğraf ve albümler olmak üzere ikiye ayrılıyor. Albümler kısmı iOS’un alıştığımız halinde. Tabii ki yeni bir albüm ekleyebilirsiniz. Bunun haricinde Instagram gibi fotoğraf uygulamalarına yüklediğiniz fotoğraflar ise otomatik olarak başka bir albümde gözüküyor. Fotoğraf tarafı ise iOS 7′nin getirdiği asıl özellik. Anlar, koleksiyonlar ve yıllar olmak üzere burada fotoğrafları ve tarihleri görebiliyorsunuz. Fotoğraf bölümünde bir kere fotoğrafların üstüne tıkladığınız andan, koleksiyonlara ve bir tıkla daha yıllara geçiş yapabilirsiniz. Yine hepsi arasında geri dönüş yapılıyor.

 

Anlar kısmında fotoğraflarınız tarihe göre sıralı şekilde duruyor. Tarih sırasındaki fotoğraflarınızı kaç tane olursa olsun paylaşabilirsiniz. Her sıra yanında paylaş butonu bulunuyor. Paylaşa bastığınızda “Bu anı paylaşın” ve “Bazı fotoğrafları paylaşın” seçenekleri çıkıyor. Paylaşımı ise Facebook, kısa mesaj, e-mail ve Flickr’da yapabilirsiniz. Şimdilik Twitter veya diğer ağlar bulunmuyor.

 

Fotoğraf bölümünde yıllar ve koleksiyonlar bölümünde fotoğraflarınız küçük karelerle gösteriliyor. Ancak parmağınızı bu kareler üstünde sürüklerseniz. Fotoğraflar büyük haliyle anlık olarak gösteriliyor. Böylece hangi fotoğraf olduğunu daha net görebiliyorsunuz. Apple her zamanki gibi fotoğrafları düzenlemek için seçenekleri ihmal etmemiş. Seçenekler aslında iOS 6 ile aynı, ama tek bir fark olarak kamerayla çekim yaparken verdiğiniz efektleri fotoğrafları düzenlerken de verebiliyorsunuz. Bu arada çektiğiniz videolar da fotoğraf rulosunda yer alırken, iPhone 5S’le çekilen yavaş çekim videoların kenarında yuvarlak bir işaret çıktığını da belirtelim. Yavaş çekilen videolarda hangi kısımların yavaş şekilde gösterileceğini de düzenlemek yaparken ayarlayabiliyorsunuz.
Yazıya yapılan yorumlar


Sen de yorum yap... (0)

Facebook Yorumları

İlgili EtiketlerKullanıcı Girişi