18-09-2013 18:02

Nokia, Android kullanmaya karar vermişti ama?

Microsoft'un satın almış olduğu Nokia için söylenenler mobil dünyada tüm keyifleri kaçırdı...

Yücel KAHRAMAN

Nokia ve Microsoft arasındaki sıra dışı bir yakınlıkta ilerleyen ilişki sonunda Nokia’nın Microsoft tarafından yutulması ile neticelendi. Kimilerine göre bu beklenen bir sondu kimilerine göreyse Microsoft’un planlanmış bir oyunuydu. Gidişat her ne şekilde olursa olsun mobil dünya, sonucun bir kayıp olduğu noktasında hem fikir gibi görünüyor.

 

Nokia’ya dair gelen son iddialar da bu doğrultudaki üzüntülerin ne kadar haklı olduğunu ortaya koyuyor. Söylentilere göre Nokia, 2014 yılında pazara sunulacak orta seviye bir Android’li akıllı telefon üzerinde çalışıyordu.

 

Amazon’un Kindle tabletlerinde yaptığı gibi Nokia mühendisleri tarafından özelleştirilmiş bir sürümü kullanacak olan bu cihaz ve sonrasında pazarın ilgisine göre gelecek olan cihazlar, Nokia’nın orta seviye akıllı telefonlarını oluşturacaktır.

 

Tabi bu durumun Microsoft’u endişeye sürüklemiş olması gibi bir olasılık da söz konusu. Zira pazarda Nokia markasına karşı son derece pozitif bir bakış var. Bu kıymetli marka algısı, Android’in kuvvetli rüzgarını da arkasına alınca önünde durulmaz bir güç olabilir ve Nokia’nın Windows Phone’dan tüm ağırlığını çekip, Android’e yoğunlaşması neticesini doğurabilirdi. Bu durum başta Microsoft olmak üzere tüm Android’li akıllı telefon üreticilerinin işine gelmezdi elbette.

 

Surface oyuncakları ile kendini avutan Microsoft için bu durumun yaratacağı yıkım, mobil dünyanın yazılım devi adına noktalanması ile sonuçlanabilirdi. Satın alma bir anlamda bu senaryonun da en baştan yakılmasına neden oldu. İddialar doğru mudur bunu bilmek biraz güç ancak var olmasının hayali bile fazlasıyla keyifli.
Yazıya yapılan yorumlar


Sen de yorum yap... (0)

Facebook Yorumları

İlgili EtiketlerKullanıcı Girişi