18-09-2013 12:08

iPad 5'in ekranında bulunan sürpriz nedir?

Apple iPhone 5S ile iPhone 5C'yi duyurdu. Şimdi de gözler iPad cephesine çevrilmiş durumda...

Yücel KAHRAMAN

Dedikodulara malzeme olan iPad 5 ve iPad mini 2′nin önümüzdeki aylar içinde çıkması bekleniyor. Sızıntı ve söylenti özellikler var, ancak hiç biri Apple tarafından teyit edilmedi. Resmi olarak herhangi bir açıklama yok. Ancak Apple’ın yansıma önleyici ekran patenti ise dikkatleri çekti.

 

Şu zamana kadar sızıntılarda iPad 5′le ilgili bazı detaylar ortaya çıkmıştı, ancak yansıma önleyici ekranla ilgili herhangi bir ipucu yoktu. Eğer bu özellik iPad 5′te kullanılırsa iPad kullanıcıları için bonus özellik olacak. iPad 3 ve 4′ün retina ekranı etkileyici bir görünüm sunuyor. Ama açık havada güneş altında bu cihazları kullanmak bazı zamanlar sorun yaşatabiliyor. Apple bu durumunda önüne geçmek istiyor anlaşılan. Apple birkaç gün önce ABD Patent ve Marka Ofisi’ne “Anti yansıma tabakası ile birlikte UV maskesi ve UV emilim malzemesi” patenti için başvuru yaptı.

 

Temelde anti yansıtıcı film üretim sırasında iPad 5′in ekranına yerleştirilebilir. Kullanıldığında ise parlamayı azaltacak. Üretim sürecinde UV maskesi hassas şekilde monte edilebilir gibi. Apple’ın patent başvurusunda dahili ibareler içinde gösterilen cihaz bir tablet olmasına rağmen; telefonlar, televizyonlar, dizüstü ve masaüstü bilgisayarlar gibi diğer elektronik cihazlar için de yansıma önleyici özelliğin kullanılabileceği tahmin ediliyor. Apple bunu beklenen akıllı saati iWatch’ta da kullanabilir.

 

Apple’ın patent başvuru detayıyla birlikte yansıma önleyiciyi iPad’te kullanacağı açık. Ama bunu iPad 5′te kesin olarak kullanıp kullanmayacağı ya da iPad 6 veya sonraki iPad’lerde olup olmayacağı hakkında kesin bir şey söyleyemiyoruz. Ama bu teknolojinin sadece iPad’lerle değil, iPhone ve diğerlerinde de olması oldukça yararlı.
Yazıya yapılan yorumlar


Sen de yorum yap... (0)

Facebook Yorumları

İlgili EtiketlerKullanıcı Girişi