16-09-2013 06:04

Nokia?nın tableti kendini gösterdi!

Nokia'nın Sirius isimli 10.1 inç boyutuna sahip Windows RT tablet bilgisayarı ortaya çıktı.

Yücel KAHRAMAN

Nokia’nın Windows işletim sistemli tablet üreteceğine dair uzun süredir dedikodular geçtiğimiz ay sızdırılan bilgilerle doğrulanırken tabletin ilk görselleri ve teknik özellikleri belli oldu. Windows 8 RT işletim sistemini kullanan 10.1 inç boyutundaki tablet Sirius kod adını kullanacak. Microsoft’un ARM tabanlı işlemcilerle çalışan işletim sistemi Windows RT, geçtiğimiz yıl Microsoft’a 900 milyon dolar kaybettirdiğini düşündüğünüzde, Nokia’nın neden böyle bir hamle yaptığını anlamak gerçekten zor.


Oldukça riskli bir hamleye imza atan Nokia için analistler tarafından intihar projesi olarak nitelendirilen RT tablet projesi, Microsoft’un Nokia’yı satın almasıyla birlikte kesinleşti. Piyasadaki birçok firma Windows RT işletim sistemli tablet üretmeye yanaşmazken, Microsoft’un ardından Nokia piyasadaki ikinci üretici olacak.


Nokia Sirius tabletin özelleri arasında 2.3GHz 4 çekirdekli Snapdragon 800 işlemci, 1080p çözünürlüğünde 10.1inç IPS ekran, LTE desteği, 6.7 mega piksel Carl Zeiss destekli arka kamera, 10 saat kullanım süresi, Nokia’nın özel uygulamalar, çok fonksiyonlu kılıf ve dahili batarya bulunacak. Tabletin 589 gram ağırlığında olacağı ve 8.8 mm kalınlığında olacağı açıklandı. Tabletin 499 dolardan piyasaya sürüleceğinin açıklanmasının ardından analistlerden RT işletim sistemli bir tabletin kadar yüksek fiyatla satılmasının gereksiz olduğu ve hem Nokia hem de Microsoft’u büyük zarara uğratacağı görüşündeler.  Android tabletlerin fiyatları geçen yıla göre düşerken kalitelerinin arttırdığını göz önüne alındığında Nokia’nın Sirius tabletini zorlu bir mücadele bekliyor.
Yazıya yapılan yorumlar


Sen de yorum yap... (0)

Facebook Yorumları

İlgili EtiketlerKullanıcı Girişi