16-09-2013 00:05

Samsung'un Apple'a olan 64-bit yanıtı!

Hiçbir şey Apple'a özel kalamaz! Samsung bu ideolojiyle attığı adımlarına sürekli yenisini ekliyor.

Yücel KAHRAMAN

Samsung 64-bit işlemci geliştirmeyi planlıyor peki Android buna hazır mı?


Samsung, Apple’ın ilk defa iPhone 5S’te kullandığı 64-bit destekli A7 işlemcisine yanıt vermeye hazırlanıyor. Kore kaynaklı haberlere göre Samsung, 2014 yılında pazara sunacağı üst düzey akıllı telefonlarda 64-bit destekli işlemci kullanacak.


Apple, iOS 7 ile birlikte 64-bit desteğini yazılımsal olarak sağlamıştı. Tek bir merkez olmanın avantajı ile de üçüncü şahıs yazılımların da 64-bit dönüşümünün çok geçmeden sağlanmış olacağını tahmin ediyoruz ancak Android cephesinde durum biraz daha farklı olacaktır.


Google, Android 4.4 KitKat ile birlikte 64-bit işlemci desteğini sağlamıştı. Üçüncü şahıs yazılımlar bu optimizasyonlara kazanmadan 64-bit işlemci 4GB ve üstü RAM kullanımını olanaklı kılmaktan başka hiçbir işe yaramayacaktır.


Google’ın Android 4.4 KitKat için 64-bit desteğini kazandırmasının altında ise bambaşka bir neden yatıyor. Dizüstü bilgisayarlarda da Android’in yaygınlaşmasını hedefleyen Google, bu nedenle desteği Android’e kazandırmıştı ancak farklı bir ölçekte de durumun değişeceği görülüyor. Anlaşılan o ki ilerleyen günlerde rekabet, daha çok 64-bit etiketi ile konuşulacak.
Yazıya yapılan yorumlar


Sen de yorum yap... (0)

Facebook Yorumları

İlgili EtiketlerKullanıcı Girişi