12-09-2013 12:09

Geleceğin internet dünyası kuantumdan geçiyor...

Belkide internet bağlantısı konusunda kuantum terimini yeni duyuyorsunuz...

Yücel KAHRAMAN

Kuantum internet, kuantum mekaniği ilkelerine dayanan süper güvenli iletişim sistemi. Bir foton gibi kuantum ölçümü olan temel noktalar herşeyi değiştirebiliyor. Bu bağlantı ile birlikte bir mesajı yakalamak ve çözmek imkansız olacak, yani dışarıdan teşebbüs konusunda her şekilde güvenlik sağlanacak. Bu açıdan kuantum şifrelemesinin etkileri internet için büyük olabilir.

 


Kuantum mekaniğine dayalı bir veri ağı kavramı yıllar boyunca araştırmacılar, güvenlik uzmanları ve birçok insanı büyüledi. Mükemmel güvenli ağ internet kavramını kökten değiştirebilir. Ama kuantum internet yakın zamana kadar çok olası değildi. Bu yılın başlarında Los Alamos Ulusal Laboratuvar’ındaki bilim adamları iki yıldan fazla bir sürede kuantum internet kullanımı ile veri gönderimi olduğunu ortaya çıkardı.
 

 


Los Alamos’taki araştırmacılar kuantum merkezi oluşturdular. Merkez ve bağlı bileşenlerle birlikte A noktasından B noktasına kadar güvenlik oluştu. Merkez veriyi son noktasında geleneksel bite dönüştürdü. Tamamen kuantum değil, ama başarılı olan bir girişim. Geliştirildiğinde tam olarak yerine oturacak bir sistemin temeli. Ama yapılan bu deneylerin ise maliyetli olduğunu da belirtemem gerekiyor.

 


Bu durum peki günlük kullanım için kuantum internetin olabileceği anlamına mı geliyor? Los Alamos’taki kuantum ağ bunun için mevcut değil. Ama bilim adamları bir gün belirli kriterler için ek güvenlik sağlamak amacıyla kuantum ağının internette etkin olabileceği varsayımını öne sürüyor. Böylece kredi kartı ödemeleri gibi hassas bilgilerin olduğu işler güvenli şekilde yapılacak. Büyük olasılıkla hack ve kimlik hırsızlığı gibi tehditler azalacak.
Kuantum ağının tek dezavantajı nedir? Ne yazık ki şimdilik istenen hızda değil. Normal internet hızları da en başlarda yavaştı ve daha sonradan gelişen network teknolojileri ile birlikte hızlar arttı. Yani kullanılabilir kuantum internetin geleceği var. Ama şimdilik gelişim aşamasında ve alması gereken yolu da çok.
Yazıya yapılan yorumlar


Sen de yorum yap... (0)

Facebook Yorumları


Kullanıcı Girişi