20-08-2013 17:25

İşte internet sansüründe Dünya...

İşte internet sansüründe Dünya...

Dünyada bir çok ülke internet sansürü uyguluyor Türkiye de azda olsa bu işin içinde...

Kerim Kahraman

İnternet sansürü artık dünyanın benimsediği bir kavram haline geldi. 10 sene önceki özgür ortama oranla şimdilerde bir çok ülkede, İnternet'te yazdıklarımıza, paylaşımlarımıza büyük oranda müdahale edilebiliyor. Ayrıca kimi ülkeler, içeriğini beğenmediği bir web sitesini mahkeme kararı olmadan erişimi engelleyebiliyor yada gücü yetiyorsa, web sitesini kapatabiliyor. Kullanıcılar da bu sansürden tabiki nasipleniyor ve sansürcü ülkeler vatandaşlarını ağır cezalarla sindirmeye çalışabiliyorlar.


İşte tüm bu yasaklamaların incelendiği bir araştırmanın raporuna göre, dünyadaki internet sansürünün durumu haritaya döküldü.


Yukarıdaki haritada yeşil bölgeler, internette sansürün bulunmadığı ülkeler. Koyu sarı bölgeler ise şu anda sansür uygulamayan ama yakın tarihte sansür uygulamak için planlar yapan ülkeler. Açık sarılar, sansürün daha hafif olarak uygulanadığı ülkeler. Griler, hakkında bilgi sahibi olunmamış ülkeler. Diğer renkler ise, ağır sansür uygulayan ülkeleri açıklıyor.


Türkiye ise, haritada, hafif sansür uygulayan ülke olarak yer alıyor. Bu kategoriye, az sayıda web sitesinin erişimini engellediği ve hukuçuların sansüre karşı haklarını koruyabildiği, mahkemelerin tarafsız hareket ederek sansür uygulamalarını kaldırdığı bazı ülkeler dahil ediliyor.

 
Yazıya yapılan yorumlar


Sen de yorum yap... (0)

Facebook Yorumları


Kullanıcı Girişi