23-07-2013 14:54

Microsoft Kinect ile işaret diline de çözüm buldu...

Microsoft Kinect ile işaret diline de çözüm buldu...

Kinect bunuda yapabilirmi demeyin Microsoft'un yaptığı açıklamaya göre yapabiliyor?

Kerim Kahraman

İşitme engelliler kendi ortamlarında yada işaret dili bilenlerle, işaret dilini kullanarak rahatça iletişim kurabiliyorlar. Ama, tüm bireylerin işaret dilini bilmemesi nedeniyle, çok fazla bir tercüman kullanmak zorunda kalıyorlar. Ne yazık ki bu tercümanların sayısı da oldukça az. Microsoft'un Asya'daki araştırma merkezinde bir araştırmacının bu sorunu çözeblecek bir proje üzerinde çalıştığını duyurdu.

 

Microsoft'un projesine göre, hareketleri tanıyan oyun/eğlence ürünü Kinect, diğer yandan işaret dilini tanıyarak sese ve yazıya dönüştürmek için de kullanılabilir.

 

Microsoft'un geliştirdiği yazılım iki amaçla kullanılabilir. Birincisi işaret dilini tercüme edebilecek. İkincisi ise işaret dilinden anlamayan kişi ile işitme engelli kişi arasında iletişim kurmayı sağlayacak. Bunun için ise ekranda üç boyutlu bir avatar yer alacak ve işaret dilini hem yazıya, hemde sese dönüştürecek. İşaret dilinden anlamayan kişinin konuşmasını ise direk işaret diline çevirecek ve işitme engelli kişinin anlamasını sağlayacak.

 

Proje şimdilik Amerikan işaret dilini destekliyor ama gelişimi bittikten sonra diğer dilleri de projeye dahil edecekler.
Yazıya yapılan yorumlar


Sen de yorum yap... (0)

Facebook Yorumları

İlgili EtiketlerKullanıcı Girişi