12-07-2013 21:09

Bilgisayar sevkiyatında liderlik koltuğuna oturdu!

En çok bilgisayar satışı yapan birinci ve ikinci firma, 2013'ün ikinci çeyreğinde yer değiştirdiler!

Yücel KAHRAMAN

Son zamanların düşüşteki bilgisayar sektöründe şu aralar kimse satışlarını artıramıyor. Fakat buna rağmen en çok bilgisayar satan üretici sıralamasında küçük bir değişiklik oldu ve Lenovo, HP'yi burun farkıyla geçebildi.

 Lenovo, son çeyrekte önde gelen 5 bilgisayar üreticisini geçerek birinci sıraya yerleşti. Şirket, bu başarısını çeyrekteki bilgisayar sevkiyatında yalnızca %1.4 kayıp yaşamasına borçlu. Böylece Lenovo, IDC'ye göre %16.7'lik bir pazar payını yakalamış oldu.

 İkinci sıraya düşen Hewlett-Packard ise sevkiyatında %7.7 kaydetti ve %16.4 global pazar payı ile yetinmek zorunda kaldı.

 Lenovo CEO'su Yang Yuanqing, yapmış olduğu açıklamada Lenovo'nun çok zorlu bir bilgisayar piyasasında yalnızca pazar payı kazanmakla kalmadığını, her piyasa segmentine yönelik daha yenilikçi ürünler tanıttıklarını açıkladı. bilgisayar'lardaki liderliğin yine de zaman zaman yer değiştirebileceğini vurgulayan Yuanqing, bilgisayar'larda yenilik yapmak üzere alana sahip olduklarına inandığını söyledi.

 

 İkinci çeyrekteki global bilgisayar sevkiyatı, geçen yılki aynı döneme göre %11.4 gerileyerek 75.6 milyona ulaşmış bulunuyor. Yine de rakamlar, birinci çeyrekteki %14'lük düşüşe ve IDC'nin tahminlerine göre biraz daha iyi durumda.
Yazıya yapılan yorumlar


Sen de yorum yap... (0)

Facebook Yorumları


Kullanıcı Girişi